Czy Bitcoin zasługuje na miano "Store of value" - długoterminowe przewidywania na temat kursu kryptowalut

Jerzy Biernacki
05.03.2024

Bitcoin to pierwsza krytpowaluta na świecie, która powstała w 2009 roku. Stworzyła ją osoba bądź grupa osób o pseudonoimie Satoshi Nakamoto. Mimo iż obecnie istnieje ponad 15 tysięcy różnorodnych kryptowalut, Bitcoin w dalszym ciągu uchodzi za tę walutę cyfrową, w którą inwestycje mogą przynieść najwięcej korzyści. W poniższym artykule prezentujemy pakiet najważniejszych informacji na temat Bitcoina. Zapraszamy do wnikliwej lektury.

Bitcoin - co to takiego?

Bitcoin to pierwsza kryptowaluta na świecie. Została ona utworzona w 2009 roku. Jej powstanie było ogromnym wydarzeniem, które wywarło wpływ na rynki finansowe. Celem twórców Bitcoina było stworzenie nowej metody płatności, dzięki której możliwe byłoby realizowanie transakcji bez nadzoru rządowego, opóźnień w przesyłaniu przelewów czy opłat. Pomimo upływu lat, Bitcoin w dalszym ciągu nie jest powszechnie uznawany za formę płatności. 

Jak dokładnie działa Bitcoin? Jest on oparty na technologii blockchain i mining. Blockchain to określenie dla miejsca zapisu rozmaitych transakcji, które są realizowane z wykorzystaniem omawianej kryptowaluty. Warto wskazać, że wszelkie transakcje dotyczące zakupu bądź sprzedaży kryptowalut są grupowane w bloki, które następnie ulegają zaszyfrowaniu, a potem łączone są istniejącym łańcuchem. Mining to z kolei proces polegający na powstawaniu bloków, zaś później łączenia ich z istniejącym łańcuchem. W momencie powstania bloku tworzy się block reward. Jest to pojęcie oznaczające nową jednostkę kryptowaluty. 

Zalety Bitcoina

Bitcoin, jako najstarsza kryptowaluta na świecie, posiada ogromną liczbę atutów. Przede wszystkim korzystanie z niej jest bardzo proste i wygodne. Bitcoiny przetwarza się w trakcie transakcji bez udziału pośredników. Dodatkowo, Bitcoiny podczas przelewu od razu trafiają na konto nabywcy. To, z jakich krajów pochodzą uczestnicy konkretnej transakcji, nie ma absolutnie żadnego znaczenia. 

Kolejna sprawa to fakt, iż sprzedaż oraz kupno Bitocinów jest bardzo bezpieczne. Potencjalne kradzieże występują naprawdę bardzo rzadko. Omawiane zjawisko występuje znacznie częściej w odniesieniu do standardowych form płatności. 

Bitcoin ma także specjalny mechanizm, którego zadaniem jest uchronienie go przed inflacją. Mianowicie: łączne zasoby Bitcoina wynoszą 21 milionów. Tym samym nie ma ryzyka, że dojdzie do znanego z walut fiducjarnych "dodruku" pustego pieniądza. Jeśli to wszystko Cię przekonało, po prostu kup Bitcoin już dziś. 

Czy Bitcoin może być postrzegany jako Store of Value? 

Ogromna popularność oraz uznanie, jakim cieszy się Bitcoin, powoduje, ze bardzo często jest ta kryptowaluta określana jako Store of Value. Trzeba przyznać, że jest w tym stwierdzeniu sporo prawdy. Oczywiście, domeną każdej krytpowaluty jest ryzyko ogromnych wahań w zakresie notowań, jednak w przypadku Bitcoina prawdopodobieństwo drastycznego spadku wartości jest znacznie niższe aniżeli porównamy go z innymi walutami, które istnieją na rynku znacznie krócej. Z tego względu Bitcoin z całą pewnością można postrzegać jako Store of Value. Chcesz kupić Bitcoin? Sprawdź już teraz, co oferuje kantor Bitcoin Quark. 

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie