Czy warto inwestować w złoto?

Marek Szydełko
12.03.2024

Złoto nie od dziś jest niezwykle cenną walutą. Żółty kruszec zachwyca w formie pięknej biżuterii, jest jednak także wykorzystywany do celów inwestycyjnych. Czy jednak naprawdę jest to opłacalne? Ile złota inwestycyjnego warto kupić? Jakie są ceny? Odpowiedzmy na podstawowe pytania w tym temacie.

  1. Złoto inwestycyjne - czy warto kupować sztabki złota?
  2. Ile inwestować w złoto?
  3. Ile kosztuje złoto?
  4. Gdzie kupić złoto inwestycyjne?

Przedstawiamy krótki poradnik dotyczący inwestycji w złoto. Co warto wiedzieć na początek? Sprawdźmy!

Złoto inwestycyjne - czy warto kupować sztabki złota?

Złote monety bulionowe czy sztabki to jedna z ciekawych metod na zdywersyfikowanie aktywów w swoim portfelu inwestycyjnym. Wykonane są one ze stopu złota o wysokiej zawartości kruszcu – w przypadku monety jest to 90 %, natomiast, jeśli chodzi o sztabę, czy płytę, jest to aż 99,5 %. Złoto inwestycyjne jest zwolnione z podatku VAT. Eksperci uważają, że inwestycja w ten kruszec jest działaniem długoterminowym, pozwalającym na ochronę kapitału na przykład przed inflacją. Kupowanie go to metoda znana na całym świecie i uznawana przez specjalistów za bardzo dobre, bezpieczne rozwiązanie. Złoto w zasadzie zyskuje na kryzysach finansowych, dlatego może zabezpieczać przed bankructwem, stratami czy właśnie inflacją. Najbardziej znane mennice w Polsce to Argor-Heraeus (Szwajcaria), Royal Mint (Wielka Brytania), PAMP (Szwajcaria), Heraeus (Niemcy), Perth Mint (Australia), Valcambi (Szwajcaria) i Umicore (Belgia).

Ile inwestować w złoto?

Podczas kupowania złota inwestorzy powinni kierować się nie tylko własnym rozsądkiem, ale także wiedzą i doświadczeniem ekspertów. Zazwyczaj radzi się, aby wydatki na sztabki czy monety nie powinny przekraczać 20% całego portfela inwestycyjnego. Warto także pamiętać, że jest to inwestycja długoterminowa. Oznacza to, że zysk nie pojawi się natychmiast. Trzeba na niego czekać nawet kilka lat. Nie należy poddawać się niecierpliwości i kupować jak najwięcej - warto postawić na zimną kalkulację i zdrowy rozsądek.

Ile kosztuje złoto?

Na cenę złota wpływają czynniki zewnętrzne, dlatego może się ona wahać w zależności od czasu. Ustala ją ICE Benchmark Administration. Są one zmieniane dwa razy dziennie. Na to, ile kosztuje złoto może wpływać poziom inflacji, polityka monetarna, podaż i popyt. Na podstawie ustaleń ICE Benchmark Administration oraz stosunku kursu złotego i dolara ceny określane są w Polsce.

Gdzie kupić złoto inwestycyjne?

W złoto warto zainwestować jak najszybciej. Nie warto czekać i zbyt długo analizować, ponieważ jest to inwestycja długoterminowa. Złote sztabki są sprzedawane w wielu różnych miejscach, nie tylko takich jak profesjonalny skup złota. Przykładowo, znaleźć je można na https://allegro.pl/kategoria/zloto-257919. Warto wybierać zarówno sztabki, jak i płytki czy monety. Oczywiście różnią się one cenami, dlatego zakup można uzależnić od swoich aktualnych możliwości finansowych. Kupowanie złota w Internecie ma wiele zalet – pozwala wybierać spośród licznych ofert, różnych kwot i sprzedawców, pozwala na dokonanie zakupu w dowolnym miejscu i momencie dnia. Warto korzystać z usług polecanych przez poprzednich klientów, dokładnie czytać opinie i regularnie sprawdzać zmieniające się ceny, aby znaleźć produkty najlepsze dla siebie. Złoto to bezpieczna, korzystna i długoterminowa forma lokowania kapitału. Warto rozpocząć inwestowanie jak najszybciej, aby zabezpieczyć swoje pieniądze przed kryzysem i inflacją. 

Podsumowanie

Inwestycja w złoto to zawsze dobra decyzja, która poparta jest opiniami specjalistów i niezaprzeczalnymi faktami w postaci ceny kruszcu, utrzymującej się na stabilnej pozycji. To najbardziej bezpieczna, dostępna aktualnie na całym świecie forma inwestycji.

Artykuł sponsorowany

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie