Dlaczego warto zdecydować się na dodatkowe szkolenie BHP?

Krzysztof Jagielski
23.03.2020

Wykonywanie szkoleń BHP to nie tylko obowiązek pracodawcy i właścicieli firm wobec pracowników. To także ważna metoda zapobiegania wypadkom i informowania podwładnych o aspektach związanych z bezpieczeństwem. Firma SEKA oferuje również dodatkowe kursy, dzięki którym zatrudnione osoby powiększą swoją wiedzę.

Czy dodatkowe szkolenia BHP są obowiązkowe?

Polskie prawo nie wymaga przeprowadzania ponadprogramowych szkoleń BHP, jednakże istnieją przesłanki, które mówią, iż warto to robić. Jest kilka powodów. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na obniżenie kosztów wynikających z absencji pracowników, które spowodowane są następstwami nieszczęśliwych wypadków, hospitalizacją i rehabilitacją.

Organizowanie kursów pomocniczych pozwala również na utrwalenie wiedzy, która przez kilka lat może ulec zapomnieniu oraz przedawnieniu. Ważnym aspektem jest wybór firmy, która prowadzi szkolenia na podstawie wieloletniego doświadczenia, a sami szkoleniowcy są praktykami, potrafiącymi odpowiednio przekazać materiał.

Samo zaświadczenie o odbyciu szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy jest tylko nic nieznaczącym dokumentem, jeżeli wiadomości nie zostaną w odpowiedni sposób zapamiętane i pracownicy nie wiedzą, w jaki sposób je wdrożyć i wykorzystywać na danym stanowisku. Dlatego tak istotna jest współpraca z profesjonalistami.

Czy szkolenie BHP poprawi kulturę pracy w organizacji?

Sam fakt przeprowadzenia szkoleń, zarówno tych obowiązkowych, jak i dodatkowych nie determinuje poprawy kultury pracy w organizacji. Sama forma ich przeprowadzania ma na to duży wpływ. Stosowanie odpowiedniego systemu motywacyjnego również jest niezmiernie istotne. Warto pochwalać i premiować dobre zachowania z zakresu BHP, nawet jeżeli wydają się one obowiązkiem.

Kluczem do sukcesu jest stworzenie wielopłaszczyznowego programu motywacyjno-szkoleniowego, w czym mogą pomóc profesjonalni doradcy z takich firm jak SEKA. W dłuższej perspektywie z pewnością przyniesie to wymierne korzyści finansowe dla przedsiębiorstwa. Podniesie również zadowolenie pracowników, którzy będą mieli świadomość, że wykonując codzienne czynności, są bezpieczni.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.