Finansowe postanowienia noworoczne. Jak zacząć oszczędzać?

Marek Szydełko
31.12.2021

Końcówka roku to okazja do tego, aby przygotować listę postanowień noworocznych. Wśród nich bardzo często są decyzje dotyczące oszczędzania z myślą o zabezpieczeniu finansowym swojej przyszłości. Sprawdź, jak zacząć odkładać pieniądze – po to, aby dotrzymać swojego postanowienia.

Każdy pretekst jest dobry, aby zacząć oszczędzać pieniądze – niezależnie od celu. Chociaż taką decyzję można podjąć w dowolnym momencie, kończący się rok stanowi świetną okazję do podjęcia próby (czasami już kolejnej). Ułatwieniem będą poniższe wskazówki, dzięki którym realizacja noworocznego postanowienia zakończy się sukcesem.

  • Określ konkretny cel

Niech twoje oszczędzanie ma konkretny cel, co pomoże wytrwać w swojej decyzji. Może to być np. odkładanie środków z myślą o zakupie samochodu, przeprowadzeniu remontu czy wymarzonym wyjeździe wakacyjnym. 

Warto także określić realną kwotę dotyczącą wysokości oszczędności. Oszczędzanie przyjdzie ci z większą łatwością, jeśli wskażesz konkretną sumę, np. 5000 zł. Jeżeli cel nie będzie sprecyzowany, wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo, że po pewnym czasie porzucisz swój pomysł.

  • Ustal miesięczną kwotę

Jeśli już wiesz, jak dużo pieniędzy chcesz odłożyć w określonym przedziale czasowym, warto ustalić miesięczną kwotę. Jej wysokość powinna stanowić odzwierciedlenie twoich możliwości finansowych – w przeciwnym razie nie uda ci się każdego miesiąca odkładać wskazanej kwoty. 

  • Załóż konto oszczędnościowe 

Chociaż nic nie stoi na przeszkodzie, aby odkładać pieniądze do skarbonki, konto oszczędnościowe będzie lepszym rozwiązaniem. Na jego korzyść przemawia przede wszystkim możliwość pomnażania środków – zysk będzie tym wyższy, im wyższe oprocentowanie.

Zaletą konta oszczędnościowego jest miesięczna kapitalizacja odsetek. Dzięki temu oszczędności pomnażają się cyklicznie – raz w miesiącu. Stopniowo zwiększająca się kwota daje dodatkową motywację do dalszego gromadzenia pieniędzy. Zaś stały dostęp do środków pozwala z nich skorzystać w dowolnym momencie.

Na uwagę zasługuje m.in. Konto Oszczędnościowe dostępne w Toyota Banku. Dlaczego? Jego wyróżnikiem jest oprocentowanie rosnące wraz z sumą oszczędności – nawet do 0,7% w skali roku. W ten sposób masz nie tylko szansę na ponadprzeciętne zyski, ale i zyskujesz motywację do regularnego oszczędzania. 

  • Ustal zlecenie przelewu stałego na konto oszczędnościowe

 Kluczem do efektywnego oszczędzania jest systematyczność. Aby zapewnić regularność wpłat, warto ustalić zlecenie przelewu stałego na wskazany rachunek bankowy. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że dana kwota trafi na konto oszczędnościowe – w kwocie oraz dniu wyznaczonym przez ciebie.

Wybierz korzystne konto oszczędnościowe

W związku z tym, że podstawą skutecznego odkładania środków jest konto oszczędnościowe, warto przyłożyć dużą wagę do wyboru tego rachunku. Uwzględnij przede wszystkim parametry, takie jak:

  • oprocentowanie – im wyższe, tym wyższych zysków możesz się spodziewać,
  • koszty prowadzenia rachunku – konto oszczędnościowe zwykle jest bezpłatne, ale z kosztami może wiązać się połączone z nim konto osobiste.

Pamiętaj! Konto oszczędnościowe to rozwiązanie, które pozwala zarabiać już od 1 złotówki. Jest więc idealne na początek, gdy dopiero zaczynasz realizować swoje postanowienie noworoczne.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.