Giełdy kryptowalutowe - dowiedz się, czym właściwie są

Antoni Kwapisz
15.02.2022

Od jakiegoś czasu kryptowaluty przejmują świat. W szybkim tempie rośnie liczba użytkowników i właścicieli różnego rodzaju monet. Ostatnimi czasy kryptowaluty stały się atrakcyjnym aktywem inwestycyjnym. W jego promocję włącza się coraz większa ilość instytucji, firm, a także rządy krajów. Hałas wokół tego zagadnienia przyciąga do rynku zainteresowanie, powstaje pytanie: gdzie kupować kryptowaluty? Czy istnieje jakiś ranking giełd kryptowalut? Którą giełdę wybrać?

Od jakiegoś czasu kryptowaluty przejmują świat. W szybkim tempie rośnie liczba użytkowników i właścicieli różnego rodzaju monet. Ostatnimi czasy kryptowaluty stały się atrakcyjnym aktywem inwestycyjnym. W jego promocję włącza się coraz większa ilość instytucji, firm, a także rządy krajów. Hałas wokół tego zagadnienia przyciąga do rynku zainteresowanie, powstaje pytanie: gdzie kupować kryptowaluty? Czy istnieje jakiś ranking giełd kryptowalut? Którą giełdę wybrać?

Gdzie kupić swoje pierwsze cyfrowe aktywa

Kryptowaluty są cyfrowymi pieniędzmi opartymi na kryptografii. Ich system wydobywania, gromadzenia i wykorzystywania w roli środka płatniczego polega na technologii blockchain. Blockchain jest to zdecentralizowana i rozproszona baza danych. Przechowuje ona dane na temat wszystkich odbywających się transakcji. Zapewnia szybki i bezpieczny przepływ dóbr bez pośrednictwa osób trzecich.

Warto odnotować, że jest dużo projektów kryptowalutowych. Każdy z nich posiadają swoją własną monetę. Tokeny różnią się względem siebie ceną i zastosowaniem. Obrót kryptowalutami odbywa się na giełdach kryptowalutowych. Tutaj także wybór giełd jest zróżnicowany, podobnie jak ich benefity. Całkiem wysoka stopa zwrotu, jaką cechowały się kryptowaluty podczas ostatniej dekady skłania do rynku coraz więcej świeżych graczy. Powstaje zapotrzebowanie na giełdy kryptowalutowe. 

Czym są giełdy kryptowalutowe?

Giełda kryptowalut to najczęściej portal internetowy, który stanowi platformę obrotu kryptowalutami i pieniędzmi fiducjarnymi. Dzięki giełdom możemy przewalutować nasze złotówki, euro czy funty na określone tokeny. Z racji tego, że cyrkulacja pieniędzy odbywa się cyfrowo, giełdy znaczną część swoich usług realizują z wykorzystaniem własnych stron i aplikacji. Giełdy często oferują konsumentom pewne gratyfikacje, przeważnie wypłacane w określonej kryptowalucie. Aktywni userzy mają możliwość zdobywania, niejednokrotnie dużych nagród. Giełdy kryptowalut można uszeregować według wielu parametrów.

Jednym z najczęściej używanych i najważniejszych jest rozdział na giełdy scentralizowane i zdecentralizowane. Giełdy scentralizowane, to rodzaj rynku na którym wszystkie transakcje przechodzą przez i skupiają się w jednym lub wielu ośrodkach centralnych. Ich przeciwieństwem są giełdy zdecentralizowane, które pozwalają uczestniczyć w rynku nieograniczonej liczbie konsumentów i kierowanie przez nich zleceń bezpośrednio. Giełdy scentralizowane polecane są przede wszystkim nowicjuszom. Są to zazwyczaj duże i znane na rynku podmioty. Przykładami giełd scentralizowanych są m.in. Binance, Coingecko, Crypto.com. Nie wszystkim się jednak podoba, że żeby umożliwić klientowi kupno i sprzedaż, giełdy gromadzą ich dane. Takie osoby stawiają na giełdy zdecentralizowane. Transakcje odbywają się tam anonimowo, a także bez udziału jakichkolwiek pośredników.

Co uwzględnić decydując się na giełdę kryptowalut

Nowicjusz powinien rozpocząć od podstaw. Warto zanim przejdzie się do działania postarać się pojąć jak działają kryptowaluty. Warto także zapoznać się z narzędziem i platformą, w którym będą dokonywane transakcje kupna i sprzedaży. Decydując się na giełdę kryptowalut powinno się zdecydować na ugruntowane oraz pewne miejsce. W sieci można łatwo trafić na rankingi giełd kryptowalutowych. Pozwalają spojrzeć na zjawisko holistycznie i w ten sposób znacząco ułatwić podejmowanie decyzji.

Rozglądając się za właściwą giełdą warto zwrócić uwagę na opcje zabezpieczeń.  Starając się zdecydować jaką giełdę kryptowalutową wybierzesz, opłaca się również dowiedzieć jakie gratyfikacje dana giełda może zapewnić w ramach rewanżu za aktywność na ich domenach i gromadzenie tam swoich tokenów.

Na sam koniec warto wiedzieć, że giełdy kryptowalut są miejscem zaprogramowanymi głównie do handlu aktywami. Przechowywanie na nich swoich tokenów nie należy do dobrych zachowań. Zdarza się, że witryny internetowe ulegają awariom lub atakom. W takich sytuacjach nasz kapitał nie jest bezpieczny. Bezpieczeństwo nasze kryptowaluty uzyskują po przetransferowaniu ich do prywatnego portfela cyfrowego. 

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.