Jak prowadzić księgowość?

Mateusz Nowak
02.02.2021

Księgowość w firmie stanowi jeden z ważniejszych aspektów jej funkcjonowania. Trzeba nie tylko umieć liczyć i wypełniać druki, ale także orientować się w aktualnych przepisach prawa. Prowadzić księgowość można na kilka różnych sposobów, warto więc się zastanowić, który z nich najlepiej będzie odpowiadał w zależności od tego, jaką ma się działalność.

Jak można prowadzić księgowość w firmie?

Sprawami związanymi z rachunkowością można w firmie zająć się za dwa główne sposoby. Albo zaczniesz robić to samodzielnie, albo księgowość prowadzić może za Ciebie księgowa. W tym drugim przypadku także istnieje podział, w którym wyróżnia się dwie inne drogi, to znaczy – stworzenie etatu, oraz zatrudnienie specjalisty z tego zakresu wiedzy lub postawienie na wsparcie biura rachunkowego, czyli firmy zewnętrznej. Warto przyjrzeć się po kolei każdej z tych dostępnych opcji, by móc podjąć właściwą decyzję.

Dla kogo samodzielna księgowość?

Obecnie przedsiębiorcy mają bardzo szeroki zakres możliwości, jeżeli chodzi o prowadzenie własnej księgowości w firmie. Potrzebny będzie do tego odpowiedni program do rozliczeń, których na rynku nie brakuje, także w wersjach darmowych. Jeżeli jednak chce się robić to porządnie, lepiej zainwestować w profesjonalną aplikację, za odpowiednią cenę. Dodatkowo nie może być to byle jaki program, tylko taki, który będzie rozliczał prowadzoną przez nas działalności. Innych rozwiązań będą więc szukać VAT-owcy, innych osoby z nich zwolnione. Konieczne będzie też samodzielne wystawianie faktur, oznaczanie składek ZUS, a także prowadzenie comiesięcznych rozliczeń i opłaty za podatki. Jeżeli prowadzisz jednoosobową działalność, ta opcja może się dla ciebie sprawdzić.

Czy opłaca się zlecić księgowość do biura rachunkowego?

Innym rozwiązaniem jest zlecenie zadań związanych z prowadzeniem księgowości firmie zewnętrznej. Zajmują się tym biura rachunkowe, które zatrudniają profesjonalnych księgowych, znających się zarówno na rachunkowości, jak i prawie. Co więcej, decydując się na takie wsparcie, z góry określasz zasady prowadzonej współpracy, dzięki czemu płacisz jedynie za wykonane usługi, a nie za wszystko. Najczęściej w razie skomplikowania sprawy, w takim biurze jest większa liczba księgowych, co pozwala na lepsze konsultacje. Poza tym, pod wieloma względami rozwiązanie to jest o wiele tańsze, niż choćby zatrudnienie księgowej na etacie. Gdyby z jakichś powodów księgowa, która obsługuje firmę, była niedostępna, jej rolę przejmują na ten czas inni pracownicy, co zapewnia ciągłość dostępu do informacji.

Na ten typ księgowości najczęściej decydują się właściciele małych i średnich firm. Biuro księgowe zajmie się za ciebie wszystkim, a ty możesz skupić się na rozwoju przedsiębiorstwa.

Kiedy wybrać księgową na etacie?

To rozwiązanie, czyli stworzenie specjalnego stanowiska w firmie i zatrudnienie księgowej na etacie, najczęściej wykorzystywane jest przez większe firmy. Wówczas mają one własny dział, gdzie jedna lub kilka osób zajmuje się wszystkimi sprawami związanymi z przedsiębiorstwem i tylko na tym się skupiają. Ma to o tyle dużą zaletę, że nie ma szans na rozproszenie uwagi, choć wiąże się z większymi kosztami. Trzeba przygotować stanowisko, zakupić sprzęt i programy, a także wypłacać wynagrodzenie. No i trzeba się liczyć także z urlopami, chorobami i innymi nieobecnościami w pracy.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.