Księgowość dla jednoosobowej działalności gospodarczej – samodzielnie czy z biurem rachunkowym?

Jerzy Biernacki
20.01.2021

Prowadzenie jednoosobowej działalności to nie tylko spełnianie marzeń i praca w ustalonych przez siebie godzinach – to także obowiązki związane z dopełnianiem formalności. Każda osoba, która zarejestrowała działalność jednoosobową, jest zobowiązana do prowadzenia księgowości. Można robić to samodzielnie lub korzystać z pomocy doświadczonego księgowego. Która opcja jest lepsza?

Jakie obowiązki ma przedsiębiorca?

Księgowość dla działalności gospodarczej można prowadzić w formie karty podatkowej, ewidencji przychodów lub księgi przychodów i rozchodów (KPiR). Karta podatkowa przeznaczona jest dla rzemieślników, ewidencja przychodów dla przedsiębiorców rozliczających się w formie ryczałtu, natomiast z KPiR korzystają firmy opodatkowane podatkiem liniowym lub na zasadach ogólnych.

Jednoosobowe firmy prowadzą najczęściej rachunkowość uproszczoną. Pełna księgowość w Poznaniu i innych polskich miastach przeznaczona jest dla spółek akcyjnych, spółek z o.o., spółek komandytowych oraz spółek komandytowo-akcyjnych.

Niezależnie od tego, czy siedzibą Twojej firmy jest Poznań, czy Warszawa, masz takie same obowiązki jak każdy przedsiębiorca, a więc jesteś zobowiązany m.in. do dokumentowania przychodów ze sprzedaży, kosztów związanych z zakupem towarów, wydatków związanych z prowadzeniem działalności czy wynagrodzeń dla pracowników.

Samodzielne prowadzenie księgowości

Na samodzielne prowadzenie księgowości można zdecydować się wtedy, gdy firma nie zatrudnia pracowników i nie przeprowadza licznych, skomplikowanych transakcji.

Aby prowadzić własną księgowość, nie trzeba kończyć żadnego kursu. Należy jednak znać aktualne przepisy i czuć się pewnie w obliczeniach. Decydując się na samodzielne prowadzenie księgowości, przedsiębiorca powinien prawidłowo wypełnić formularz CEIDG-1 – przy danych podmiotu odpowiedzialnego za rozliczenia należy zostawić puste miejsce lub wpisać dane własnej firmy.

Przedsiębiorca prowadzący własną księgowość zobowiązany jest do rejestracji firmy, rozliczania podatku, sporządzania umów czy rozliczania PIT. Takie rozwiązanie umożliwia zachowanie niezależności oraz pozwala zaoszczędzić na usługach księgowych. Obecnie można korzystać z wielu programów online, które ułatwiają samodzielne prowadzenie rachunkowości.

Księgowość z biurem rachunkowym

W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej zatrudnienie księgowego najczęściej mija się z celem, a najlepszą opcją jest korzystanie z usług biura rachunkowego. Profesjonalne biuro rachunkowe oferuje księgowość dla działalności gospodarczej i jest w stanie dopasować swoją ofertę do potrzeb każdego przedsiębiorcy.

Biuro rachunkowe oferujące księgowość dla firm jest na bieżąco z aktualnymi przepisami, co oznacza, że unika błędów typowych dla osób prowadzących księgowość samodzielnie. Wielu przedsiębiorców decyduje się na współpracę z biurem rachunkowym ze względu na brak wiedzy podatkowej, strach przed popełnieniem kosztownego błędu czy chęć uniknięcia ewentualnych problemów urzędowych.

Profesjonalny księgowy zauważy również wszelkie nieścisłości w fakturach i sprawnie naprawi błędy. Co więcej, biuro rachunkowe może reprezentować klientów przed urzędami (ZUS i US) i doradzać w sprawach podatkowych.

Jaką decyzję podjąć?

W związku z tym, że przepisy nieustannie się zmieniają, samodzielne prowadzenie księgowości jest ryzykowne. Jeśli nie aktualizujesz na bieżąco swojej wiedzy, rozważ księgowość dla firm prowadzoną przez biuro rachunkowe – w ten sposób unikniesz kar za opóźnienia czy błędne sporządzanie dokumentów.

Takie rozwiązanie jest również korzystne dla przedsiębiorców, którzy nie przepadają za „siedzeniem w papierach” i woleliby poświęcić ten czas na rozwój firmy lub odpoczynek. Choć samodzielne prowadzenie księgowości pozwala zaoszczędzić, księgowość dla działalności gospodarczej nie jest droga (max. 100-200 zł/miesiąc), a faktury za usługi biura rachunkowego można wliczyć w koszty.

Wybierając biuro rachunkowe, warto wziąć pod uwagę jego lokalizację. Jeśli siedzibą Twojej firmy jest Poznań, przejrzyj oferty biur z Wielkopolski, by w razie potrzeby móc sprawnie zorganizować spotkanie z księgowym. Uproszczona i pełna księgowość w Poznaniu znajduje się na przykład w ofercie znanego biura rachunkowego TaxCoach, które udostępnia swoim klientom szyfrowaną platformę do szybkiej i bezpiecznej obsługi dokumentów.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.