Prowadzenie rachunkowości przez biuro rachunkowe - o czym należy pamiętać?

Antoni Kwapisz
12.02.2021

Większość przedsiębiorców, niezależnie od wielkości swojej firmy, zleca prowadzenie rachunkowości zewnętrznym biurom rachunkowym. Dzięki temu właściciel i pracownicy nie są obciążeni dodatkowymi obowiązkami, a sprawy księgowe zostają powierzone specjalistom. Sprawdź, na co należy zwrócić uwagę, decydując się na współpracę z biurem rachunkowym.

Zakres obowiązków biura rachunkowego

Biura rachunkowe oferują szeroki zakres usług i w zależności od potrzeb Twojej firmy możesz skorzystać między innymi z:

  • prowadzenia księgi przychodów i rozchodów,
  • wystawiania faktur,
  • przygotowywania rozliczeń i raportów dla ZUS,
  • obsługi spraw kadrowych i rozliczania płac dla pracowników,
  • utrzymywania kontaktu z urzędami,
  • analizy sytuacji finansowej firmy,
  • doradztwa z zakresu finansów.

Samodzielne zajmowanie się wszystkimi rozliczeniami jest skomplikowane i pracochłonne, natomiast zatrudnianie w firmie księgowej to duży wydatek, na który nie każdy przedsiębiorca może sobie pozwolić. Jeśli nie chcesz przeznaczać dużych środków na tworzenie osobnego stanowiska dla osoby zajmującej się księgowością, najlepszym wyjściem jest skorzystanie z pomocy biura rachunkowego. Jak rozpoznać, czy firma, z którą zamierzasz nawiązać współpracę, świadcz usługi na wysokim poziomie?

Czym wyróżnia się dobre biuro rachunkowe?

Dobre biura rachunkowe zatrudniają pracowników, którzy posiadają odpowiednie kompetencje potwierdzone licznymi certyfikatami, a przede wszystkim - latami doświadczenia w pracy zawodowej. Przy wyborze biura rachunkowego możesz sprawdzić, czy posiada ono Licencję Ministra Finansów lub Certyfikat Centrum Informacji Księgowej. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę także na to, czy biuro rachunkowe przywiązuje uwagę do poszerzania wiedzy swoich pracowników. Przepisy prawa podatkowego bardzo często ulegają zmianom, dlatego informacje w tym zakresie powinny być na bieżąco aktualizowane. Kolejnym aspektem, tym razem związanym z bezpieczeństwem finansowym Twojej firmy, jest ubezpieczenie OC. Polisa ubezpieczeniowa zwalnia nas z odpowiedzialności za ewentualne pomyłki pracowników. W takim przypadku za pomyłki, które mogłyby narażać Twoją firmę na straty, odpowiada biuro rachunkowe. W związku z tym warto też dowiedzieć się, jaka jest wysokość polisy oraz jej zakres. Pamiętaj, by zasięgnąć informacji o tym, z jakiego źródła pochodzi oprogramowanie, z którego korzysta wybrane przez Ciebie biuro rachunkowe. Jeśli biuro posiada nielegalne oprogramowanie, zachodzi ryzyko, że Twoje dane zostaną przechwycone lub utracone w wyniku konfiskaty sprzętu podczas kontroli.

W czym może pomóc biuro rachunkowe?

Przed wyborem biura rachunkowego powinieneś sprecyzować i określić, jakich usług potrzebuje Twoja firma. Najlepszym rozwiązaniem jest współpraca z księgowymi, którzy znają daną branżę i specyfikę jej problemów. Rynek usług księgowych jest bardzo rozwinięty, dlatego warto wybrać specjalistów zajmujących się określonym sektorem biznesu.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.