Sytuacje, w których warto zrobić przelew na telefon

Marek Szydełko
29.11.2023

Polska jest bez wątpienia jednym ze światowych liderów w dziedzinie wdrażania innowacyjnych form płatności. Na naszym rynku oferowane są rozwiązania, które w innych krajach znajdują się dopiero na etapie projektowania i przygotowywania. Mowa tutaj m.in. o przelewach natychmiastowych Express Elixir, wdrożonych przez KIR już w 2012 r. Nowością w zakresie mobilnych usług bankowych na polskim rynku jest natychmiastowy przelew na numer telefonu. Na czym polega ta usługa i kiedy warto z niej skorzystać?

Jak działa przelew na telefon?

Przelewy na numer telefonu realizowane są w trybie on-line za pośrednictwem systemu Express Elixir(https://www.expresselixir.pl/) i mogą z nich korzystać użytkownicy BLIKA. Aby wykonać taki przelew, wystarczy jedynie znać numer telefonu osoby, do której mają trafić pieniądze. Co jednak ważne, taki numer musi być zarejestrowany w tzw. bazie aliasów, prowadzonej przez operatora systemu BLIK, czyli Polski Standard Płatności. Numer telefonu z numerem rachunku bankowego można powiązać w swoim banku, o ile jest on uczestnikiem systemów Express Elixir oraz BLIK i udostępnia usługę przelewu na numer telefonu.

Przelew na telefon stworzono w celu maksymalnego uproszczenia przekazywania pieniędzy pomiędzy użytkownikami aplikacji mobilnych banków będących uczestnikami systemu BLIK. Standardowy numer rachunku bankowego to ciąg 26 cyfr. Numer telefonu komórkowego ma ich zaledwie 9. Ułatwia to nie tylko wypełnienie danych do przelewu, a również minimalizuje ryzyko popełnienia w tym zakresie błędu.

Co więcej, popularny obecnie przelew natychmiastowy jest często płatny i kosztuje zazwyczaj 5 zł. Natomiast przelew na numer telefonu BLIK jest usługą aktualnie darmową, a pieniądze przekazywane są równie szybko, ponieważ również działają w oparciu o system Express Elixir.

Kiedy przyda się przelew na numer telefonu?

Po pierwsze, przelew na telefon szczególnie przyda się w sytuacji, gdy nie mamy przy sobie portfela ani karty kredytowej, a chcemy w danym momencie przesłać pieniądze innej osobie, która z różnych względów powodów potrzebuje natychmiastowego zastrzyku gotówki (np. padła ofiarą kradzieży, zgubiła portfel z dokumentami – - w tym z kartami płatniczymi, oczekuje na spóźniony przelew z wynagrodzeniem, zabrakło jej pieniędzy do opłacenia jakiejś usługi, itp.). usługi lub zakupu czy też z różnych innych powodów potrzebuje szybkiej gotówki).

Przelew na telefon przyda się np. podczas spotkania w restauracji, gdy chcemy podzielić się rachunkiem. Wówczas użytkownicy systemu płatności mobilnych BLIK mogą szybko i łatwo rozliczyć się ze znajomymi za pomocą numeru telefonu, bez konieczności podawania czy /przesyłania numerów rachunków bankowych. Można wtedy liczyć na niemal natychmiastowe przekazanie pieniędzy na konto bez względu na to, w którym banku odbiorca przelewu ma rachunek. Należy jednak pamiętać, że warunkiem koniecznym do realizacji tego typu transakcji jest posiadanie aplikacji mobilnej i włączonej funkcja przelewów na telefon.

Przelew na numer telefonu realizowany jest całodobowo, w tym również w weekendy i święta. Jest to więc dobra alternatywa dla przelewów natychmiastowych. Pamiętajmy, że usługa płatności mobilnych BLIK obsługiwana jest również przez system Express Elixir.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie