Chcesz zaciągnąć kredyt hipoteczny w tym roku? Te decyzje odłóż na później!

Mariusz Siwko
21.09.2018

Zaciągnięcie kredytu hipotecznego wiąże się nie tylko z tym, że nareszcie uda Ci się kupić wymarzoną nieruchomość. To również gwarancja nawiązania bardzo bliskiej relacji z bankiem i to na wiele kolejnych lat. Dlatego do wyboru konkretnego produktu trzeba podchodzić z dużą rozwagą i nie dać się ponieść emocjom. O tym, czy bank w ogóle udzieli Ci kredytu, decyduje mnóstwo czynników. Jeśli nie chcesz zaliczyć falstartu, to najlepiej… nic nie zmieniaj w swoim życiu. Wymieniamy ważne decyzje, które potencjalny kredytobiorca powinien odłożyć na później.

Zajście w ciążę

To naprawdę nie jest dobry moment. Nawet jeśli Twój biologiczny zegar coraz głośniej tyka, to z decyzją o zajściu w ciążę warto się wstrzymać do momentu podpisania umowy kredytowej. W przeciwnym razie może się obniżyć Twoja zdolność kredytowa. Bank z pewnością weźmie pod uwagę, że rodzina wnioskodawcy za chwilę się powiększy, co oczywiście będzie generować większe koszty utrzymania.

Zmiana pracy

Masz stabilną pracę, nieźle zarabiasz i doradca kredytowy wstępnie powiedział Ci, że nie będziesz mieć problemów z uzyskaniem kredytu? Na razie nic nie zmieniaj! Nawet jeśli nie masz już motywacji do pracy w obecnym miejscu, gryziesz się z przełożonym i współpracownikami, to zaciśnij zęby i wytrzymaj jeszcze trochę. Banki bardzo niechętnie patrzą na wnioski kredytowe osób, które niedawno zmieniły miejsce zatrudnienia lub tym bardziej są na okresie próbnym.

Założenie własnej działalności gospodarczej

Jeśli chcesz jednocześnie prowadzić działalność i pracować na etacie, to dla banku nie będzie to mieć aż takiego znaczenia. W znacznie gorszej sytuacji są natomiast osoby, które niedawno przeszły na swoje i nie osiągają dochodów z innych źródeł. W większości banków wniosek kredytowy złożony przez przedsiębiorcę prowadzącego firmę mniej niż rok, zostanie z góry odrzucony. Dlatego najpierw załatw ten kredyt, a dopiero później realizuj swoje ambicje zawodowe.

Zaciągnięcie innego kredytu

Każde zobowiązanie finansowe ma wpływ na Twoją zdolność kredytową. Bank przed wydaniem decyzji sprawdzi Cię w bazie Biura Informacji Kredytowej i jeśli okaże się, że masz już jakieś zadłużenie, może to być poważną przeszkodą w akceptacji wniosku. Kredyt hipoteczny powinien być Twoim jedynym zobowiązaniem, przynajmniej do momentu jego zaciągnięcia. Wstrzymaj się więc z zaciąganiem kredytów gotówkowych czy nawet kupowaniem czegokolwiek na raty.

Potraktuj te rady bardzo poważnie, bo bank na pewno zwróci uwagę na wymienione kwestie. Nadgorliwość nie jest wskazana na etapie starania się o kredyt hipoteczny.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie