Co robić, kiedy długi odbierają ci radość życia?

Mariusz Siwko
19.02.2018

Pożyczki na małe kwoty brzmią zachęcająco. Szczególnie, jeśli przybliżają nas do realizacji naszych marzeń i planów. Nowy telefon, laptop czy pralka – drobne miesięczne raty wydają się korzystne i pozornie nie są dużym obciążeniem.

Odległy termin spłaty daje wrażenie, że nie trzeba się (jeszcze) martwić regulowaniem jakichkolwiek płatności i można o tym pomyśleć później. Jednakże – czas biegnie nieubłaganie. Gdy okazuje się, że zobowiązań przybywa, każdego miesiąca do spłaty są coraz większe kwoty, a nasza pensja zwyczajnie nie pozwala na uporanie się z nimi wszystkimi, sytuacja staje się mniej kolorowa. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie pożyczka konsolidacyjna.

Czym jest pożyczka konsolidacyjna?

Pożyczka konsolidacyjna to pożyczka, która połączy wszystkie nasze długi w jedno zobowiązanie, a jednocześnie pozwoli na obniżenie łącznej miesięcznej kwoty, którą do tej pory musieliśmy płacić z tytułu wszystkich oddzielnych rat i pożyczek. Kiedy zdecydujemy się na takie rozwiązanie, instytucja udzielająca pożyczki spłaci w naszym imieniu wybrane zobowiązania, dzięki czemu nie odpowiadamy już przed kilkoma wierzycielami, ale tylko przed tą instytucją. Pożyczki konsolidacyjne z reguły udzielane są na dłuższy okres czasu – pozwala to rozłożyć nasze zobowiązanie na większą ilość rat, a więc tym samym kwota, którą będziemy musieli spłacić co miesiąc będzie niższa, niż w przypadku, gdybyśmy nie zdecydowali się na konsolidację. To rozwiązanie jest rozsądne, ponieważ pozwala nam dopasować harmonogram spłat do naszej obecnej sytuacji i faktycznie wywiązywać się z płatności.

Kiedy warto skonsolidować zobowiązania?

Zobowiązania warto skonsolidować szczególnie wtedy, kiedy co miesiąc mamy do spłaty kilka lub kilkanaście rat, które po zsumowaniu przekraczają nasze możliwości finansowe. Osoby, które zadłużone są w kilku miejscach znają stres spowodowany telefonami z działów windykacji i tłumaczeniem się przed kilkoma konsultantami, którzy po kolejnym miesiącu opóźnień najczęściej nie chcą już słuchać naszych wyjaśnień. Na szczęście na rynku istnieją firmy, które rozumieją, że każdy może znaleźć się w trudnej sytuacji, np. na skutek utraty pracy, problemów ze zdrowiem czy innych sytuacji życiowych, które chwilowo uniemożliwiają nam wywiązywanie się ze wszystkich zobowiązań. To właśnie firmy jak eKassa wyciągają do nas w takich sytuacjach rękę, pokazując, że zadłużenie to nie koniec świata i że powoli, z odrobiną pomocy, możemy z niego wyjść.

Jakie korzyści płyną z pożyczki konsolidacyjnej?

Kiedy brak nam pieniędzy na spłatę pełnych rat, często szukamy innych rozwiązań. Jeżeli nasze długi są rezultatem skorzystania z tzw. chwilówek, wielu z nas decyduje się na wpłacanie co miesiąc małej kwoty, która przesuwa termin spłaty właściwej raty, bądź zobowiązania. Jest to jednak rozwiązanie pozornie dobre – wpłacona kwota nie zmniejsza naszego zobowiązania, a jedynie przesuwa je na ,,później” sprawiając, że pieniędzy nam ubywa, a długi pozostają i nie zmniejszają swojej wartości.

Pożyczka konsolidacyjna to przede wszystkim wygoda. Zmieniając wiele zobowiązań w jedno nie musimy pamiętać co miesiąc o kilku wierzycielach, bo rozliczamy się tylko z jednym. Dzięki niej możemy powoli wyjść ze spirali długów, bo dostosowujemy miesięczne raty do naszych realnych możliwości – a tym samym spłacając je w terminie powoli pokonujemy nasze problemy finansowe. Mnogość rat, kredytów i pożyczek na pewno spędza wielu z nas sen z powiek. Na szczęście są rozwiązania, które pozwolą nam na uporanie się z tym problemem. Jeżeli i ty borykasz się z kwestią zaległych rat z tytułu wielu zobowiązań to pożyczka konsolidacyjna będzie rozwiązaniem właśnie dla Ciebie!

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie