Co wpływa na ratę kredytu samochodowego?

Krzysztof Jagielski
01.03.2021

Kredyt na samochód jest dzisiaj bardzo popularną metodą finansowania zakupu pojazdu. Może być zastosowany zarówno dla samochodów nowych, jak i używanych. Najłatwiej go uzyskać w instytucjach pozabankowych oferujących atrakcyjne warunki przyznawania środków finansowych oraz szybki czas realizacji wniosku. To właśnie termin rozpatrzenia wraz z niskim progiem wejścia stanowią o wartości tego rozwiązania i są bezpośrednią przyczyną sukcesu firm pożyczkowych na rynku.

Zastanawiając się nad zaciągnięciem kredytu samochodowego, warto dokładnie zapoznać się z technicznymi aspektami naliczania rat oraz harmonogramem spłaty. Powiemy sobie zatem pokrótce, co wpływa na ratę kredytu samochodowego oraz w jaki sposób obliczyć jej dokładną wartość.

Kredyt na samochód - co warto wiedzieć?

Pierwszym czynnikiem kształtującym wysokość poszczególnych rat jest oczywiście wartość samochodu. Stanowi ona punkt odniesienia do kalkulacji zdolności kredytowej oraz późniejszego obliczania rat kapitałowo-odsetkowych. Najpopularniejszy harmonogram spłaty kredytu zakłada równe raty, rozłożone na cały okres kredytowania. Nieco mniej popularne są spłaty w ratach malejących. Mowa tu oczywiście o kredycie w wersji standardowej. Niektórzy klienci preferują pożyczki jednoratalne, w których pierwsza rata (traktowana jako wkład własny) pokrywa połowę wartości samochodu, a reszta regulowana jest jednorazowo w terminie określonym w umowie. Wówczas wysokość raty będzie wynosiła połowę kwoty całkowitej, stąd potocznie określane są kredytami 50/50. Także rodzaj nabytego pojazdu ma znaczenie. Kredyt na samochód używany będzie się odznaczał nieco wyższym oprocentowaniem, chociaż nie występują tutaj diametralne różnice.

Przechodzimy zatem płynnie do kolejnego parametru produktu kredytowego, jakim jest stopa oprocentowania. Naliczone odsetki stają się wynagrodzeniem firmy pożyczkowej za podjęcie ryzyka udzielenia kredytu. Jego wysokość zależy od polityki finansowej każdej firmy z osobna. Biorąc kredyt na samochód, warto szukać firm, które oferują niewygórowane stawki oprocentowania, dzięki czemu finansowanie samochodu kredytem staje się dużo bardziej przystępne. Przykładowo, w Cofidis oprocentowanie w skali roku zaczyna się już od 4,99%, co jest jedną z najniższych stawek na rynku.

Wartość RRSO podlega indywidualnym ustaleniom dla każdej umowy, ze względu na szereg zmiennych czynników, które trzeba wziąć pod uwagę. Omawiając składniki kredytu na pojazd nie można przejść obojętnie obok wszelkich pozaodsetkowych kosztów i parametrów, które w ostateczności wpływają na tzw. RRSO, czyli Roczną Rzeczywistą Stopę Oprocentowania.  Należy tutaj wymienić prowizje i opłaty pobierane przez podmiot finansujący. Jeśli korzystamy z usług profesjonalnego pośrednika finansowego, niewątpliwie zechce on pobrać za swoją pracę określone wynagrodzenie.  

Wreszcie, rata kredytu zależna jest także od wysokości wpłaty własnej. Im większy kapitał początkowy przeznaczymy na zakup pojazdu, tym niższe  kwoty poszczególnych rat. Cofidis oferuje kredyt na samochód z okresem spłaty do 120 miesięcy i atrakcyjnymi warunkami finansowania. Cała procedura kredytowa, począwszy od złożenia wniosku, przez ocenę zdolności kredytowej, podjęcie decyzji, aż do podpisania umowy i wypuszczenia klienta z pojazdem może zostać zakończona w ciągu paru godzin i tego samego dnia kredytobiorca może cieszyć się swoim nowym samochodem, którego bardzo często pozostaje jedynym właścicielem. Oblicz ratę kredytu samochodowego

Oblicz ratę kredytu samochodowego, wykorzystując kalkulator kredytowy dostępny na stronie Cofidis.pl. Po wpisaniu wnioskowanej kwoty, wieku pojazdu i okresu trwania umowy kalkulacja parametrów kredytu pojawia się automatycznie, uwzględniając także wartość sfinansowanej  opłaty przygotowawczej. Wyliczyć ratę kredytu można  w całości online, a po pozostawieniu danych kontaktowych ekspert kredytowy w krótkim czasie skontaktuje się z klientem w celu omówienia szczegółów. Bogatą bazę informacyjną stanowi sam serwis cofidis.pl, gdzie można uzyskać wiedzę o różnych aspektach szybkich i tanich kredytów samochodowych.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie