Czego dowiesz się z harmonogramu spłaty kredytu?

Antoni Kwapisz
04.12.2023

Harmonogram spłaty kredytu to podstawowy dokument, jaki musi otrzymać kredytobiorca. Nie ma tutaj znaczenia, czy mówimy o kredycie ratalnym, konsumpcyjnym, samochodowym czy hipotecznym. Warto dokładnie zapoznać się z harmonogramem, w którym znajdziesz kilka istotnych informacji. Omawiamy je w naszym poradniku.

Liczba rat

Podstawową informacją, jaką znajdziemy w harmonogramie, jest okres spłaty kredytu. Określa go liczba rat – na przykład 36, 48 itd. Analizując harmonogram możesz z góry ustalić, którego dnia Twój kredyt zostanie całkowicie spłacony.

Część kapitałowa i odsetkowa

W harmonogramie każda rata jest rozbita na część kapitałową i odsetkową, dzięki czemu wiesz, ile tak naprawdę kosztuje Cię kredyt. Pamiętaj jednak, że w przypadku oprocentowania zmiennego wysokość odsetek może się zmieniać w czasie wraz z rosnącą lub spadającą stawką WIBOR.

Daty płatności raty

Z harmonogramu dowiesz się, do kiedy musisz uregulować ratę. Warto pilnować tego terminu, a nawet go lekko wyprzedzić, aby nie narazić się na karne odsetki i inne nieprzyjemności.

Ubezpieczenie

Często udzielenie kredytu jest obwarowane wykupieniem ubezpieczenia na życie czy – w przypadku leasingu – ubezpieczenia GAP. Jeśli tak jest w przypadku Twojej umowy kredytowej, to zobaczysz tę pozycję w harmonogramie spłaty. Dowiesz się więc, ile miesięcznie kosztuje Cię posiadanie ubezpieczenia wymaganego przez bank.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie