Czy student może otrzymać kredyt hipoteczny?

Maciej Piwowski
28.05.2018

Uzyskanie kredytu hipotecznego na zakup mieszkania czy budowę domu nie jest wcale taką prostą sprawą, nawet dla osób osiągających całkiem wysokiego dochody. W szczególnie trudnej sytuacji są ludzie młodzi, którzy – pisząc obrazowo – jeszcze się niczego nie dorobili, nie mają ustabilizowanej sytuacji zawodowej, a ich historia kredytowa jest bardzo skromna lub żadna. Nie oznacza to jednak, że student może zapomnieć o otrzymaniu kredytu hipotecznego. Wszystko zależy od konkretnego przypadku.

Studiujesz? Dla banku ma to drugorzędne znaczenie

Od razu warto obalić często powielany mit: banku nie interesuje to, czy klient jest studentem. Każda dorosła osoba, która ma zdolność kredytową, może otrzymać kredyt hipoteczny po spełnieniu określonych warunków. Nie ma tutaj także znaczenia, czy studiujesz dziennie czy zaocznie. Co najwyżej opłaty za studia mogą wpłynąć na ocenę Twojej zdolności kredytowej.

Podstawowym warunkiem, jaki postawi Ci bank, będzie poświadczenie uzyskiwania stałych dochodów. W najlepszej sytuacji są osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, w nieco gorszej te, które pracują w oparciu o umowy cywilno-prawne lub prowadzące własną działalność gospodarczą.

Jeśli studiujesz, ale przy okazji pracujesz i masz stały, dość wysoki dochód, to jak najbardziej masz szansę uzyskać kredyt hipoteczny. Atutem studentów jest też to, że zwykle nie mają oni jeszcze dzieci, a więc także kosztów związanych z ich wychowaniem.

Student bez dochodów lub zdolności kredytowej? Będzie kłopot

W zdecydowanie najgorszej sytuacji są ci studenci, którzy skupiają się wyłącznie na nauce, nie pracują, a więc nie osiągają dochodów. W ich przypadku nie ma mowy o tym, aby jakikolwiek bank udzieli kredytu hipotecznego, ponieważ taka osoba po prostu nie będzie miała z czego spłacać rat.

Jedynym ratunkiem będzie więc zaciągnięcie kredytu hipotecznego wspólnie z np. rodzicem czy współmałżonkiem. To powinno rozwiązać problem braku zdolności kredytowej. Trzeba przy tym pamiętać, że obowiązek spłaty kredytu zostanie rozłożony na dwie osoby. Jeśli student w kolejnych latach nadal nie będzie osiągać dochodów umożliwiających mu regulowanie rat kredytu, to problemy będzie mieć osoba, która razem z nim podpisała umowę.

Podsumowując: kredyt hipoteczny dla studenta jest jak najbardziej możliwy, ale wszystko zależy od zdolności kredytowej wnioskodawcy. W rzeczywistości warto jednak wstrzymać się z zaciąganiem tak długiego zobowiązania do czasu ustabilizowania swojej sytuacji zawodowej. Okres studiów nie jest dobrym momentem na zadłużanie się.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.