Czy warto wcześniej spłacić kredyt gotówkowy? Argumenty ZA i PRZECIW

Mariusz Siwko
12.06.2017

Wcześniejsza spłata kredytu to z jednej strony możliwość pozbycia się balastu zadłużenia, ale z drugiej spory wysiłek finansowy. Jeśli w gospodarstwie domowym pojawiają się wolne środki (np. z premii czy zwrotu podatku), aż kusi, aby uregulować swoje zobowiązanie wobec banku i zapomnieć o kredycie gotówkowym. Jednak bywają sytuacje, gdy to rozwiązanie nie jest zbyt korzystne. Poznaj najważniejsza argumenty ZA i PRZECIW wcześniejszej spłacie kredytu gotówkowego.

Kiedy wcześniejsza spłata kredytu ma sens?

Przede wszystkim wtedy, gdy comiesięczne raty stanowią bardzo duże obciążenie dla domowego budżetu. Jeśli rodzina zdobędzie większą gotówkę, to powinna jak najszybciej przeznaczyć ją na pozbycie się zadłużenia.

Jednak warto rozważyć tę opcję także w sytuacji, gdy rata nie jest zbyt wysoka, ale wolne środki są trzymane na nisko lub wcale nieoprocentowanym koncie bankowym. Oznacza to, że w obliczu inflacji, pieniądze te tracą na wartości. Z koeli kredyt jest obłożony dość wysokim oprocentowaniem. Lepiej więc się go pozbyć, ponieważ jego obsługa jest bardzo droga.

Argumentem przemawiającym za wcześniejszą spłatą jest też pojawienie się na rynku znacznie korzystniejszych ofert bankowych. Jeśli kredyt był zaciągnięty na np. 10%, a obecnie banki oferują średnio 5%, to nie ma najmniejszego sensu, aby w dalszym ciągu sponsorować działalność banku. Lepiej spłacić kredyt i najwyżej zaciągnąć kolejny, na o wiele lepszych warunkach.

Warto również wspomnieć o kredytach w obcej walucie. Takich zobowiązań warto się pozbywać jak najszybciej, ponieważ rynki walutowe są bardzo rozchwiane i nikt nie jest w stanie przewidzieć, czy wysokość raty nie wzrośnie drastycznie z miesiąca na miesiąc. Pamiętaj jednak, że wcześniejsza spłata kredytu w obcej walucie w momencie, gdy jej kurs jest nietypowo wysoki, może spowodować, że stracisz dużo pieniędzy.

Kiedy wcześniejsza spłata kredytu nie ma sensu?

Jeśli dysponujesz większą kwotą, ale masz pomysł na jej sensowne ulokowanie, to wcześniejsza spłata kredytu nie będzie dobrym rozwiązaniem. Załóżmy, że oprocentowanie kredytu wynosi 5%, a Ty masz możliwość założenia lokaty na 6% - lepiej dalej spłacać kredyt, a pieniądze zainwestować.

Wcześniejsza spłata nie ma również większego sensu w sytuacji, gdy miesięczna rata jest bardzo niska i nieodczuwalna dla domowego budżetu. Wtedy lepiej jest mieć większą gotówkę „pod ręką” i móc nią zadysponować w jakiejś kryzysowej sytuacji.

Bez względu na ostateczną decyzję, warto ją bardzo dokładnie przemyśleć. Wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego nie zawsze ma logiczne uzasadnienie, a kierowanie się emocjami (chęć pozbycia się balastu) w finansach nie jest wskazane.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.