Czym jest minimalna kwota kredytu hipotecznego?

Krzysztof Jagielski
18.06.2024

Kredyt hipoteczny budzi jednoznaczne skojarzenia z ogromnymi kwotami, idącymi w setki tysięcy złotych. Tymczasem okazuje się, że w części banków można zaciągnąć znacznie niższe zobowiązanie pod zastaw nieruchomości. Większość instytucji finansujących określa jednak minimalną kwotę kredytu hipotecznego, o czym więcej piszemy w naszym artykule.

Niski kredyt hipoteczny – na co można go przeznaczyć?

Oczywiście na zakup nieruchomości – tylko i wyłącznie, co wynika ze specyfiki tego produktu. Faktem jest natomiast, że nie wszyscy mają ambicję kupowania bardzo drogich mieszkań i domów. Nie brakuje osób, które wolą nabyć znacznie tańszą nieruchomość, dzięki czemu będą w stanie stosunkowo szybko spłacić kredyt.

Innym przypadkiem jest sytuacja, w której kredytobiorcy zgromadzili większą część kwoty na zakup np. mieszkania, natomiast brakuje im np. 30-40% i wówczas posiłkują się kredytem hipotecznym o relatywnie niedużej wartości.

Część banków określa minimalną kwotę kredytu hipotecznego

Tylko nieliczne banki działające w Polsce nie ustaliły limitu, poniżej którego nie udzielą klientowi kredytu hipotecznego. Pozostałe już takie limity mają, przy czym w niektórych przypadkach są one stosunkowo liberalne – kwoty najniższych udzielanych kredytów hipotecznych zaczynają się od, uwaga, 10 tys. zł. W innych bankach jest to np. 40 tys. zł, a najczęściej powtarzającą się kwotą jest 100 tys. zł.

Jak widzisz nie jest wcale powiedziane, że jeśli kredyt hipoteczny, to tylko na bajońskie sumy. Banki oferują znacznie niższe kredyty, co może być atrakcyjną opcją dla osób chcących z jednej strony nabyć własną nieruchomość, a z drugiej spać spokojnie.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie