Czym są płatności odroczone?

Mateusz Nowak
20.06.2023

Jeśli często kupujesz w Internecie, to niemal na pewno zdarzyło Ci się natknąć na opcję płatności odroczonej. Tę usługę oferują różne firmy obsługujące szybkie przelewy, jak i niektóre banki czy fintechy. W naszym artykule wyjaśniamy, czym są płatności odroczone.

Co to jest płatność odroczona?

Płatności odroczone to usługa finansowa, dzięki której możemy przesunąć termin zapłaty za dany zakup – najczęściej o 30 dni. W tym okresie usługodawca nie nalicza żadnych odsetek. Jeśli np. kupisz opony do samochodu z opcją odroczenia płatności, to otrzymasz swoje zamówienie, a sklep dostanie pieniądze od operatora płatności.

Twoim zadaniem jest uregulowanie zadłużenia w okresie bezodsetkowym, czyli najczęściej w ciągu 30 dni. Wówczas cała usługa będzie zupełnie darmowa, nie poniesiesz z tego tytułu żadnych dodatkowych kosztów.

Co się dzieje, gdy nie spłacisz zadłużenia w terminie?

W takim przypadku usługodawca naliczy odsetki za zwłokę, które mogą być bardzo wysokie i wynosić nawet kilkanaście procent. Wielu dostawców usługi płatności odroczonych oferuje również możliwość rozłożenia płatności na oprocentowane raty.

Lepiej natomiast unikać dokonywania zakupów, na które nas nie stać. Odroczone płatności to dobre rozwiązanie dla osób, które mają stabilną sytuację finansową, natomiast akurat w danym momencie nie mogą sobie pozwolić na wydanie np. kilkuset złotych w związku z masą innych wydatków. Nie chcą przy tym stracić dobrej okazji (atrakcyjna promocja) lub po prostu potrzebują danej rzeczy, na którą będą mieć środki dopiero za kilkanaście dni, np. po otrzymaniu wynagrodzenia za pracę.

Z odroczonych płatności korzysta coraz więcej osób. Szacuje się, że oferuje je już ponad 70% e-sklepów działających w naszym kraju. Taka informacja zawsze znajduje się w opcjach płatności za zamówienie – możesz się spotkać z hasłem np. „Zapłać za 30 dni” czy „Zapłać później”.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie