Jak mądrze wykorzystać wakacje kredytowe?

Jerzy Biernacki
18.08.2022

Wakacje kredytowe to pomysł rządu na ulżenie posiadaczom kredytu hipotecznego w zaciągniętego w złotówkach. Po fali podwyżek stóp procentowych raty takich kredytów znacznie wzrosły, w efekcie czego coraz więcej rodzin nie stać na regulowanie swoich zobowiązań. Wakacje kredytowe obowiązują od końca lipca – w 2022 roku można z nich skorzystać w sierpniu, wrześniu, październiku i listopadzie, a w 2023 roku raz na kwartał. To duża ulga, o ile podejdziemy do sprawy w sposób odpowiedzialny.

Raty nie znikają!

Na początek przypomnijmy, że wakacje kredytowe są jedynie odroczeniem płatności rat, a nie ich anulowaniem. Niezapłacone raty są przesuwane na koniec harmonogramu, w efekcie czego okres obowiązywania umowy automatycznie się wydłuża.

Na co przeznaczyć zaoszczędzone środki?

Najlepszym sposobem jest nadpłacenie posiadanego kredytu. Co nam to daje? Przede wszystkim maleje kapitał do spłaty, co zobaczymy w zaktualizowanym harmonogramie. Im mniejszy kapitał, tym niższe są od niego odsetki. Tymczasem w ostatnich miesiącach kredytobiorców najbardziej denerwuje to, że gros raty po podwyżkach stóp stanowi właśnie zarobek banku.

Nadpłacanie kredytu jest bardzo łatwe. Wystarczy złożyć wniosek o wakacje kredytowe, a następnie – jakby się nic nie zmieniło – przelewać na konto banku równowartość ostatniej naliczonej (i odroczonej) raty. W ten sposób wartość kredytu sukcesywnie będzie maleć. Pozwoli to albo obniżyć miesięczne raty już po zakończeniu wakacji kredytowych lub skrócić okres obowiązywania umowy.

Warto zacząć budować poduszkę finansową

Wakacje kredytowe to olbrzymia ulga dla budżetu domowego. Poza nadpłaceniem kredytu warto również przeznaczyć część zaoszczędzonych środków na zbudowanie poduszki finansowej. Jest to pula środków mających zabezpieczyć nas na wypadek jakiegoś nieprzewidzianego wydarzenia – na przykład utraty pracy.

Idealna poduszka finansowa to równowartość sześciomiesięcznych kosztów życia. Jeśli np. co miesiąc wydajesz 5000 złotych, to Twoja poduszka powinna wynosić 30000 złotych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie