Jak wygląda nasza kondycja kredytowa?

Maciej Piwowski
18.01.2018

...czyli raport BIK na temat Jakości Portfeli Kredytów Polaków

Ile Polaków ma kredyt?

Jak wynika z danych Biura Informacji Kredytowej, co drugi dorosły Polak ma jakieś zobowiązanie kredytowe. To aż 15.2 miliona rodaków, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy, konsumpcyjny, lub posiadają kartę/linię kredytową.

Kilka dni temu BIK opublikował dane na temat aktualnej kondycji kredytowej. Naturalnie sprowadza się ona do terminowej spłaty zaciągniętych zobowiązań kredytowych. Dzięki regulowaniu rat na czas, budujemy pozytywną historię kredytową, która będzie miała znaczenie przy kolejnych ewentualnych zobowiązaniach w przyszłości.

Największą wartość stanowią kredyty mieszkaniowe (ich suma wynosi około 408 miliarda złotych), natomiast największy ilościowy udział w portfelu kredytowym mają zobowiązania konsumpcyjne (48%).

...a jak idzie nam spłacanie?

BIK badając naszą kondycję kredytową, mierzy szkodowość portfela kredytowego, który uwzględnia opóźnienia przekraczające 90 dni. Takie opóźnienie ma obecnie około 8% kredytobiorców. W stosunku do 2016 roku, indeks jakości portfela kredytowego z listopada 2017 roku poprawił się, co oznacza że mniej osób ma przeterminowane zobowiązania w stosunku do całkowitej liczby kredytów.

Jak mówi profesor Waldemar Rogowski, główny analityk BIK, najwyższa poprawa w 2017 roku nastąpiła w segmencie kredytów konsumpcyjnych - to bardzo dobra wiadomość. Na tą zmianę wpływ mogło mieć kilka czynników, takich jak niskie stopy procentowe, dobra koniunktura w gospodarce, czy też wzrost wynagrodzeń.

Optymistycznym akcentem jest to, iż 3 na 4 badanych twierdzi że ich aktualna kondycja kredytowa jest dobra i bardzo dobra - to znaczy że bez większej trudności radzą sobie z ratami. Jednak zapytani o potencjalne kolejne zobowiązanie, są zdecydowanie bardziej ostrożni - już tylko 1 na 3 osoby deklaruje iż poradziłby sobie z nowym kredytem.

Jeśli chodzi o geograficzny podział nastrojów kredytowych, większy optymizm dało się zauważyć na południu kraju oraz w większych aglomeracjach miejskich.

Pełną treść publikacji BIK można pobrać ze strony https://media.bik.pl/informacje-prasowe/att/1217406

__

Artykuł powstały we współpracy z serwisem nowechwilowki.com

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.