Jak znaleźć najlepszy kredyt?

Antoni Kwapisz
20.07.2017

Trzeba zacząć od określenia, co to znaczy „najlepszy”? Dla jednego klienta będzie się to wiązać z niskim oprocentowaniem, dla drugiego z niską prowizją, a dla jeszcze innego z szybkim załatwieniem formalności. Połączenie wszystkich tych elementów rzadko jest możliwe, ale mimo to decydując się na zaciągnięcie kredytu, zdecydowanie warto cierpliwie poszukać dobrej oferty. W takim razie: jak znaleźć najlepszy kredyt? Oto kilka najważniejszych zasad.

Zacznij od swojego banku

Często jest tak, że najlepsze warunki kredytu można otrzymać w banku, w którym ma się już jakiś produkt, najlepiej ROR lub kartę kredytową. Wiąże się to z o wiele krótszą procedurą „prześwietlania” klienta, a także może oznaczać zaoferowanie bardzo korzystnych warunków. Czasami banki rezygnują również z wysokich prowizji pobieranych od swoich lojalnych klientów.

Rada

Jeśli potrzebujesz niewielkiego kredytu, który będziesz w stanie dość szybko spłacić, zastanów się nad skorzystaniem z debetu w koncie. To najszybsza opcja na zdobycie dodatkowych środków, ale niestety dość kosztowna w dłuższym okresie.

Porównaj oferty różnych banków

W dobie Internetu nie ma z tym oczywiście żadnego problemu. W sieci znajdziesz mnóstwo różnego rodzaju porównywarek i kalkulatorów. Możesz więc najpierw ręcznie poszukać informacji o kosztach kredytu w poszczególnych bankach, a następnie policzyć, która propozycja jest najkorzystniejsza.

Nigdy nie zaczynaj od wizyty w banku. Przedstawiciel instytucji zrobi dużo, aby przekonać Cię, że ich oferta jest najlepsza i być może nakłoni Cię do podpisania umowy. Do banku idź dopiero wtedy, gdy znajdziesz najkorzystniejszą ofertę i będziesz wiedzieć o niej niemal wszystko. Kto wie, może uda Ci się wynegocjować jeszcze lepsze warunki?

Rada

Jeśli wnioskujesz o wysoki kredyt (np. hipoteczny), samodzielnie policz swoją zdolność kredytową. Dzięki temu zaoszczędzisz mnóstwo czasu, bo nie złożysz wniosku o kredyt, na który Cię zwyczajnie nie stać.

Czytaj blogi i portale finansowe

W Internecie jest ich bardzo dużo – wybierz kilka Twoim zdaniem najciekawszych i na bieżąco sprawdzaj, czy nie pojawiły się jakieś promocje bankowe. Blogerzy zazwyczaj gruntownie je prześwietlają, dzięki czemu dowiesz się, jakie są mocne i słabe strony danej oferty. Przy okazji sam nauczysz się oceniać produkty bankowe.

Znalezienie najlepszego kredytu jest dziś naprawdę proste – wystarczy stosować się do opisanych powyżej zasad. Pamiętaj przy tym, że oferta, która dziś wydaje się być świetna, za kilka miesięcy może być jedną z najgorszych. Sytuacja na rynkach finansowych zmienia się jak w kalejdoskopie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie