Jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać kredyt hipoteczny?

Antoni Kwapisz
23.05.2019

Choć kredyt hipoteczny jest bardzo popularnym produktem bankowym, to nie każda osoba może liczyć na jego otrzymanie. Pozytywna decyzja kredytowa uzależniona jest od wielu czynników, m.in. od dochodów, wieku czy hipoteki. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać kredyt hipoteczny. Co zrobić, aby twój wniosek został rozpatrzony przez bank pozytywnie?

Jak otrzymać kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem długoterminowym, dlatego, aby go otrzymać, musisz spełnić kilka warunków. Przede wszystkim, jeśli starasz się o kredyt hipoteczny musisz posiadać zdolność kredytową, czyli potencjalną możliwość spłaty kredytu. Ważna jest twoja historia kredytowa, zarobki i wiek, ale także posiadana nieruchomość i wkład własny.

Zanim zdecydujesz się na konkretny kredyt hipoteczny, porównaj go z ofertami innych banków. Wybrany kredyt hipoteczny możesz sprawdzić w porównywarce TotalMoney.pl lub w internetowych rankingach. Dzięki temu dowiesz się, czy wybrana oferta jest korzystna dla Ciebie. Pamiętaj, że kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem długoterminowym, więc nie powinieneś podejmować pochopnych decyzji.

Kredyt hipoteczny a zdolność kredytowa

Zdolność kredytowa jest niezwykle ważna, to ona potwierdza wypłacalność kredytobiorcy i stanowi formę zabezpieczenia dla banku. A od czego zależy zdolność kredytowa? Jej głównym składnikiem jest wysokość oraz źródło twoich dochodów. Czy istnieje zatem kwota, która określa, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny? Nie - wymagana wysokość dochodów może różnić się w zależności od rodzaju nieruchomości.

Poza tym, zdolność kredytowa zależy także od comiesięcznych zobowiązań, takich jak kredyty czy alimenty oraz od liczby osób w gospodarstwie domowym. Czy istnieje sposób na zwiększenie zdolności kredytowej? Tak! Możesz to zrobić, rezygnując z kart kredytowych lub spłacając wcześniej zaciągnięty kredyt gotówkowy.

Wkład własny – warunek konieczny

Musisz pamiętać, że żaden bank nie udzieli ci kredytu hipotecznego na pełną cenę mieszkania czy domu. Dlatego koniecznym warunkiem do otrzymania takiego kredytu jest wkład własny, który najczęściej wynosi 20% wartości nieruchomości. Dla przykładu, jeśli planujesz wziąć kredyt na kwotę 300 tysięcy złotych, powinieneś posiadać oszczędności na poziomie 60 tysięcy złotych. Warto także pamiętać, że w niektórych bankach wysokość wkładu własnego wpływa na wysokość marży, dlatego lepiej posiadać większy wkład własny.

Kredyt hipoteczny a wiek kredytobiorcy

Jednym z warunków przyznania kredytu hipotecznego jest odpowiedni wiek kredytobiorcy. Na pozytywne decyzje banku, w szczególności, mogą liczyć osoby, które są pomiędzy 20. a 35. rokiem życia. Jednak najważniejszy dla banku jest wiek, jaki osiągniesz w chwili całkowitej spłaty kredytu. Zazwyczaj, w chwili spłaty ostatniej raty, kredytobiorca nie powinien mieć więcej niż 75-80 lat. Dlatego bardzo ważny jest również okres, na jaki zdecydujesz się zaciągnąć to zobowiązanie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.