Karta kredytowa - czy warto ją posiadać?

Remigisz Szulc
18.07.2017

Wraz z naszym rozwojem, coraz bardziej skomplikowany staje się również świat finansów. Posiadamy kilka kont bankowych, oszczędnościowych, różnego rodzaju kredyty, lokaty, w tym również bardzo popularne karty kredytowe. Karta kredytowa dla wielu jest złowieszczym potworem, wprawiającym ludzi ją posiadających w finansowe kłopoty. Nie jest to jednak zgodne z prawdą, a kartę kredytową z pewnością warto jest posiadać. Dlaczego?

Czym bardziej skomplikowane stają się nasze finanse, tym bardziej powinniśmy się w ich kwestii edukować. Ludzie wpadają w kłopoty przez karty kredytowe, dlatego właśnie, że są niedouczeni i nie potrafią kart kredytowych w odpowiedni sposób wykorzystywać. Karty kredytowe posiadają wiele zalet, dzięki nim możemy:

  • wziąć krótkoterminowy, praktycznie bezpłatny kredyt;
  • skorzystać z wielu zniżek i rabatów;
  • budować swoją historię kredytową.

Karta kredytowa – krótkoterminowy kredyt

Kiedy używamy karty debetowej, korzystamy wtedy z własnych pieniędzy, które posiadamy na koncie. Używając karty kredytowej sytuacja jest odmienna, płacąc kartą kredytową bierzemy pieniądze z banku, pożyczamy je. Karta kredytowa jest więc tak naprawdę kredytem krótkoterminowym, którego oprocentowanie jest jednym z najwyższych, jeśli mówimy o wszystkich rodzajach istniejących produktów kredytowych. Karta kredytowa posiada jednak jedną istotną zaletę, dzięki której warto jej używać. Niezależnie od banku każda karta kredytowa posiada okres bezodsetkowy, czyli czas podczas którego spłacając limit karty kredytowej nie zapłacimy żadnych odsetek za pożyczone pieniądze. Okres bezodsetkowy trwa zazwyczaj od 50 do nawet 56 dni i składa się z 30-dniowego okresu rozliczeniowego oraz nawet 26-dniowego grace period. Załóżmy więc, że pożyczamy pieniądze od banku 1 dnia okresu rozliczeniowego, jeśli spłacimy nasz limit przed 56 dniem okresu rozliczeniowego, to nie zapłacimy żadnych odsetek. Kredyt taki jest więc dla nas darmowy.

Należy jednak pamiętać o tym, że limit musimy spłacać w całości, a po drugie nie powinniśmy korzystać z bankomatów. Istnieją ku temu dwa ważne powodu. Po pierwsze, kiedy korzystamy z karty kredytowej w bankomatach, pobierana jest wysoka prowizja. Po drugie automatycznie kończy nam się okres bezodsetkowy.

Zniżki i rabaty

Karta kredytowa to nie tylko darmowy, krótkoterminowy kredyt, ale również świetna okazja do zaoszczędzenia pieniędzy. Wiele banków podpisuje umowy partnerskie z restauracjami, sklepami, stacjami benzynowymi, dzięki czemu płacąc karta kredytową w tych miejscach, możemy otrzymać różnego rodzaju rabaty lub zwrotki pieniędzy.

Karta kredytowa a budowanie historii kredytowej

Dzięki karcie kredytowej możemy również w dosyć tani sposób budować swoją historię kredytową, czyli dosyć istotny parametr, który może nam się przydać, jeśli będziemy kiedyś chcieli wziąć np. kredyt hipoteczny. Oczywiście jeśli karta kredytowa nie jest nam potrzebna i najzwyczajniej nie będziemy tego robić, to nie warto jej brać jedynie po to, aby budować historię kredytową. Należy również pamiętać o tym, że w razie starania się o kredyt hipoteczny, powinno się zlikwidować wszelkie mniej pilne zobowiązania kredytowe, w tym kartę kredytową, gdyż będzie nam ona obniżać zdolność kredytową.

Karta kredytowa przy mądrym z niej korzystaniu może być bardzo przydatnym narzędziem finansowym. Warto więc, jeżeli uważamy, że będzie dla nas przydatna, złożyć o nią wniosek i korzystać według powyższych zasad (sprawdź).

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.