Kiedy nie warto zaciągać kredytu samochodowego?

Andrzej Winnicki
04.02.2023

Kredyt samochodowy to rodzaj kredytu celowego, czyli takiego, którym można sfinansować konkretny cel – w tym przypadku jest to oczywiście zakup samochodu. Ta forma finansowania wciąż cieszy się sporym zainteresowaniem wśród kierowców, którzy nie dysponują gotówką na zakup auta, a jednocześnie nie przemawia do nich idea wynajmu długoterminowego. Kredyt samochodowy jest wart rozważania, natomiast można wskazać sytuacje, w których nie będzie to dobry wybór. Kilka przykładów znajdziesz w naszym artykule.

Gdy planujesz użytkować samochód przez krótki czas

Jeśli z Twojego dotychczasowego doświadczenia wynika, że nie jeździsz jednym samochodem dłużej niż 2-3 lata, szybko się nudzisz i zaczynasz szukać czegoś nowego, to kredyt samochodowy nie jest dla Ciebie. Po jego spłaceniu chcąc sprzedać auto poniesiesz największy koszt utraty wartości (pierwsze 2-3 lata). To kompletnie bez sensu.

Gdy ceny samochodów są bardzo wysokie

Z taką sytuacją mamy do czynienia właśnie w tym czasie. W 2022 roku samochody osobowe podrożały średnio o ponad 20 procent! To skutek nadmiaru pieniądza na rynku, braków u dostawców, problemów produkcyjnych oraz bardzo wysokiej inflacji. Nie jest to dobry czas na zakup nowego auta, a tym bardziej na branie go w kosztownym kredycie.

Gdy oprocentowanie kredytów zdaje się być na lokalnym szczycie

Oczywiście trudno jest to precyzyjnie określić, zwłaszcza nie interesując się rynkami finansowymi. Jeśli jednak widzisz, że Rada Polityki Pieniężnej zafundowała nam całą serię podwyżek stóp procentowych i nagle się zatrzymała, to możesz podejrzewać, że właśnie teraz kredyt jest najdroższy. Może warto trochę poczekać na korzystniejsze oferty?

Gdy nie masz pełnego przekonania do zakupu konkretnego samochodu

Zaciągnięcie kredytu samochodowego to odpowiedzialna decyzja, która będzie mieć swoje konsekwencje przez okres najczęściej 24-36 lub nawet więcej miesięcy (wszystko zależy od długości umowy). Dlatego jeśli nie wiesz, czy wstępnie wybrany samochód w 100% spełnia Twoje oczekiwania, to nie finansuj go kredytem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.