Kiedy warto kupić samochód na kredyt?

Mateusz Nowak
02.02.2024

Kredyty samochodowe wciąż cieszą się sporą popularnością, a wręcz obserwujemy rosnące zainteresowanie tymi produktami. Wynika to z gwałtownych podwyżek cen samochodów nowych i używanych, za którymi nie nadążają podwyżki płac. I choć wydaje się, że zakup auta na kredyt jest złym pomysłem, to można wskazać kilka sytuacji, w których jest to całkiem rozsądne rozwiązanie. Po szczegóły zajrzyj do naszego artykułu.

Gdy potrzebujesz samochodu na już

Klasycznym przykładem będzie tutaj sytuacja, w której auto stanowi Twoje podstawowe narzędzie pracy, a uległo wypadkowi czy poważnej awarii. Nie posiadając środków na zakup samochodu można się posiłkować właśnie kredytem.

Gdy auto jest Ci niezbędne do życia

Są sytuacje, w których rzeczywiście trudno byłoby sobie wyobrazić funkcjonowanie bez samochodu. Przykładem może być tutaj konieczność regularnego jeżdżenia z dzieckiem na rehabilitację, na dializy czy dojeżdżanie do pracy zlokalizowanej kilkanaście kilometrów od domu, gdzie brakuje komunikacji publicznej.

Gdy masz pomysł na lepsze spożytkowanie posiadanej gotówki

Jeśli masz środki na zakup auta za gotówkę, natomiast wolisz przeznaczyć je np. na cel inwestycyjny, który powinien przynieść korzyść przekraczającą koszty obsługi kredytu samochodowego, to jak najbardziej jest to opcja warta rozważenia.

Gdy masz stabilną sytuację zawodową

Jeśli masz pracę, której nie stracisz z miesiąca na miesiąc (np. w budżetówce), a osiągane dochody pozwalają Ci bez problemu regulować raty kredytu samochodowego, to nic nie stoi na przeszkodzie, by sprawić sobie lepsze auto – oczywiście pod warunkiem, że nie posiadasz innych długów, za to masz zgromadzone pokaźne oszczędności na wypadek nieprzewidzianych sytuacji.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie