Kiedy warto wypowiedzieć kartę kredytową?

Piotr Kowalczyk
23.08.2021

Karta kredytowa bez wątpienia jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, które w rękach kogoś, kto potrafi dbać o swoje finanse, może być zupełnie bezproblemowa i przydatna. Z drugiej jednak strony mnóstwo osób właśnie przez karty kredytowe wpada w mniejsze i większe tarapaty ekonomiczne. W naszym poradniku wymieniamy typowe sytuacje, w których najrozsądniej będzie wypowiedzieć kartę kredytową (termin zwykle wynosi 30 dni).

Gdy nie mieścisz się w okresie bezodsetkowym

W zależności od banków okres bezodsetkowy na karcie kredytowej wynosi między 48 a 55 dni (czasami jest nawet dłuższy). Oznacza to, że w tym czasie klient może korzystać z pożyczonych mu pieniędzy i jeśli spłaci zadłużenie w terminie, to nie zostaną mu naliczone żadne odsetki. Brzmi świetnie, ale tylko z perspektywy osób, które są w stanie rzeczywiście się kontrolować i zadłużać tylko do takiej kwoty, jaką mogą spłacić bez odsetek.

Jeśli w Twoim przypadku wygląda to inaczej i już kilkakrotnie bank naliczył Ci odsetki, to chyba czas najwyższy pożegnać się z kartą kredytową – zwłaszcza, że oprocentowanie takich produktów jest naprawdę wysokie.

Gdy oprocentowanie karty jest nierynkowe

Wierność jednemu bankowi bardzo rzadko popłaca. Jeśli masz obecną kartę kredytową od kilku lat, to dobrze radzimy, abyś sprawdzić, czy obecne warunki są w ogóle korzystne. Może się okazać, że w innym banku bez problemu dostaniesz zarówno wyższy limit na karcie, jak i dłuższy okres bezodsetkowy oraz korzystniejsze oprocentowanie. W takiej sytuacji wypowiedz umowę w obecnym banku i.. poczekaj na kontrofertę.

Gdy masz problem z pilnowaniem terminów spłaty zadłużenia

Może to wynikać po prostu z Twojego roztargnienia i nadmiaru obowiązków. Jest to jednak wyraźny sygnał, że pora chyba już podziękować za kartę kredytową, która niekoniecznie jest Ci niezbędna, natomiast być może generuje zupełnie absurdalne koszty spowodowane właśnie np. przegapieniem terminu spłaty zadłużenia w okresie bezodsetkowym.

Gdy obsługa karty jest bardzo droga

Żaden bank nie daje karty kredytowej zupełnie za darmo. Nawet jeśli tak było w Twoim przypadku, to licz się z tym, że bank powoli zacznie wprowadzać różnego rodzaju opłaty, które mogą nawet podważyć sens posiadania kredytówki. Do takich opłat zaliczymy np. opłatę za utrzymanie karty, opłatę za wypłaty z bankomatów czy opłatę za niewykorzystanie minimalnej kwoty limitu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.