Kiedy warto wziąć kredyt obrotowy dla firmy?

Antoni Kwapisz
14.12.2020

Kredyt obrotowy, nazywany potocznie obrotówką, jest specyficznym produktem skierowanym przede wszystkim do przedsiębiorców. Umożliwia im uzyskanie szybkiego dostępu do gotówki na dowolny cel, co w wielu sytuacjach jest zbawienne. Otrzymanie kredytu obrotowego jest również całkiem proste i szybkie, co dodatkowo przemawia za wyborem tej formy finansowania. Kiedy zatem warto wziąć kredyt obrotowy dla firmy?

Gdy potrzebujesz pilnie gotówki

Zdarza się, że przedsiębiorca ma na oku świetną inwestycję, ale brakuje mu pieniędzy, by ją zrealizować ze środków własnych. Inne zobowiązania finansowe (np. zbliżające się wypłaty) blokują jego ruchy. Wtedy z pomocą może przyjść właśnie obrotówka. Warto się na to zdecydować wtedy, gdy inwestycja jest pewna i pozwoli firmie realnie zwiększyć konkurencyjność oraz poziom przychodów, dzięki czemu spłata kredytu nie będzie stanowić problemu.

Gdy nie ma czasu

Jedną z największych zalet kredytu obrotowego jest szybki dostęp do pieniędzy. Uzyskanie tego finansowania nie wiąże się z koniecznością przejścia skomplikowanej i długiej procedury. Banki zwykle udzielają obrotówek prawie od ręki – dotyczy to zwłaszcza ich aktualnych klientów. Przyznane środki mogą się pojawić na rachunku przedsiębiorcy nawet w ciągu jednego dnia roboczego.

Gdy potrzebujesz zastrzyku gotówki na krótki czas

Kredyt obrotowy jest udzielany najczęściej na 1 rok, choć banki często zgadzają się na wydłużenie okresu spłaty nawet do 5 czy 10 lat. Generalnie jednak należy traktować ten rodzaj finansowania, jako krótkoterminowe zobowiązanie. Będzie to zatem bardzo dobra opcja dla tych przedsiębiorców, którzy spodziewają się diametralnej poprawy sytuacji finansowej firmy w przeciągu kilku czy kilkunastu miesięcy, natomiast teraz potrzebują środków na sfinansowanie inwestycji czy opłacenie bieżącego funkcjonowania przedsiębiorstwa.

Gdy potrzebujesz środków na dowolny cel

Bardzo dużą zaletą kredytu obrotowego jest to, że nie trzeba się spowiadać bankowi z jego wydatkowania. Pieniądze możesz przeznaczyć właściwie na cokolwiek, choć oczywiście najlepiej będzie mądrze zainwestować je w rozwój biznesu. Mało tego: po spłaceniu kredytu nadal będziesz mieć dostęp do gotówki, z której możesz, ale wcale nie musisz skorzystać.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.