Kredyt bez BIK – czy to w ogóle jest możliwe?

Mariusz Siwko
14.02.2024

Wiele osób zastanawia się, czy możliwe jest uzyskanie kredytu bez sprawdzania ich historii kredytowej w Biurze Informacji Kredytowej. Wynika to z obaw o otrzymanie decyzji odmownej z powodu np. dawnych zaległości w spłacie innego zobowiązania. Temu tematowi bliżej przyglądamy się w naszym poradniku.

W banku? Zapomnij

Uzyskanie kredytu bez BIK w banku i większości instytucji finansowych, które z zasady dokładnie analizują historię kredytową klientów, jest praktycznie niemożliwe. W przypadku, gdy wnioskodawca ma jakieś niespłacone zobowiązania lub w przyszłości spóźniał się z regulowaniem rat, to jego szanse na otrzymanie nowego kredytu będą niestety dość niskie.

Pożyczki pozabankowe

Pożyczki bez sprawdzania BIK oferują przede wszystkim prywatne firmy pożyczkowe, które działają poza systemem bankowym i tym samym nie muszą dokładnie weryfikować zdolności kredytowej klienta. Ceną za to jest natomiast o wiele wyższe oprocentowanie i tym samym droższa obsługa finansowania.

Chwilówki

To wciąż popularny rodzaj pożyczki krótkoterminowej, która jest udzielana bez sprawdzania historii w BIK. Chwilówek udzielają prywatne firmy i osoby fizyczne, które nie interesują się rzeczywistą sytuacją finansową pożyczkobiorcy. Pamiętajmy natomiast, że kwoty udzielanych chwilówek są zazwyczaj niewielkie, a koszty ich spłaty bardzo wysokie.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie