Kredyt hipoteczny czy pożyczka hipoteczna? Co lepsze w czasach Covid?

Mateusz Nowak
15.12.2020
Czy pandemia to dobry czas na zaciąganie zobowiązań finansowych? Czy lepiej zdecydować się na kredyt czy pożyczkę hipoteczną w czasach Covid i kto ma szansę na takie produkty finansowe? Sprawdź w artykule.

Kredyt hipoteczny w czasach Covid

Kredyt hipoteczny i pożyczkę hipoteczną w artykułach obszerniej wyjaśnia serwis kredyt-pod-hipoteke.pl, choć nazwa tych produktów jest bardzo podobna, to znacznie się one od siebie różnią. Przede wszystkim kredyt hipoteczny w odróżnieniu od pożyczki jest zobowiązaniem celowym, wymaga również posiadania odpowiednio dużego wkładu własnego. Zwykle wynosi on 20% wartości nieruchomości, jednak przed pandemią w większości banków można było uzyskać kredyt hipoteczny z wkładem 10%. Kryzys gospodarczy mocno to zmienił, teraz banki wymagają 20% a czasem nawet 30% wkładu od swoich klientów, kredyt z niskim wkładem własnym to już rzadkość.

W czasach pandemii dużo trudniej jest uzyskać taki kredyt również ze względu na dokładniejszą analizę zdolności kredytowej. Banki pożyczają pieniądze dużo ostrożniej, chcą mieć pewność, że mimo kryzysu kredytobiorca będzie w stanie spłacić swoje zobowiązanie na czas. Na kredyt hipoteczny raczej nie mogą już liczyć pracownicy firm eventowych, lokali gastronomicznych czy hoteli, a także innych branż, które znacznie ucierpiały podczas kryzysu. Czy zatem lepiej jest wybrać pożyczkę hipoteczną? Co warto o niej wiedzieć?

Pożyczka hipoteczna – czy warto?

Uzyskanie pożyczki hipotecznej również może być utrudnione w czasie Covid, w końcu jest ona dla banku obarczona wyższym ryzykiem niż kredyt ze względu na to, że może być przeznaczona na dowolny cel. Warto też pamiętać, że choć pożyczka hipoteczna daje nam większą swobodę, to będzie ona droższa. Oprocentowanie takiej pożyczki bywa prawie dwukrotnie wyższe niż kredytu hipotecznego. Ponadto w większości banków jest ona udzielana maksymalnie na 25-30 lat, podczas gdy kredyt hipoteczny można spłacać w ratach nawet przez 35 lat.

Zatem co wybrać w czasach Covid? Kiedy zdecydować się na kredyt, a kiedy na pożyczkę na mieszkanie?

Kredyt czy pożyczka hipoteczna w czasie pandemii?

Co zatem okaże się korzystniejszym rozwiązaniem? W czasie pandemii banki podchodzą bardzo ostrożnie do udzielania kredytów i pożyczek, co oczywiście nie oznacza, że nie warto się o nie starać. O kredycie hipotecznym powinny pomyśleć osoby, które jeszcze przed pandemią odłożyły sobie pieniądze na wkład własny i zamierzają zakupić własne mieszkanie lub dom z pomocą banku. Kredyt hipoteczny będzie dla nich również korzystniejszy finansowo niż pożyczka. Natomiast klienci, którzy potrzebują dużej gotówki, np. 200-250 tysięcy złotych, a posiadają już jaką nieruchomość, mogą zdecydować się na pożyczkę hipoteczną, która udzielana jest na korzystniejszych warunkach niż standardowy kredyt gotówkowy.

Warto również pamiętać, że o każde z tych zobowiązań można wnioskować online. W czasie pandemii znacznie rozwinęła się bankowość elektroniczna.

 

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.