Kredyt na zakup wyprawki dla noworodka: to zawsze zły pomysł!

Bycie rodzicem to nie tylko ogromna przyjemność, ale i nie mniejsze koszty. Po przyjściu dziecka na świat może się okazać, że domowy budżet – wcześniej wystarczający dla dwóch osób – przestał się dopinać. Sporym wydatkiem jest już sam zakup tzw. wyprawki dla noworodka. Nic dziwnego, że wielu rodziców stojących przed tym problemem rozważa opcję wzięcia kredytu. To nie jest najlepszy pomysł.

Jaki kredyt na zakup wyprawki dla noworodka?

W grę wchodzi wyłącznie kredyt gotówkowy. Żaden polski bank nie ma w swojej ofercie produktu dedykowanego zakupowi wyprawki dla dziecka (choć czasami w reklamach można się spotkać z takim terminem).

Kredyt gotówkowy to standardowy produkt finansowy, którego przyznanie zależy od zdolności kredytowej wnioskodawcy. Oprocentowanie kredytu jest relatywnie wysokie, a okres kredytowania dość krótki. Banki udzielają kredytów już od kwoty 1000 złotych, jednak w celu zakupu kompletnej wyprawki trzeba celować w kilkakrotnie wyższy pułap.

Cechą kredytu gotówkowego jest to, że można go przeznaczyć na dowolny cel. Bank nie będzie sprawdzać, czy rodzice rzeczywiście kupili wózek, łóżeczko i meble. Mogą chociażby wyremontować pokój dziecka czy zainwestować w bezpieczny fotelik, ale równie dobrze wydać uzyskane środki na własne potrzeby.

Dwa razy się zastanów

Pora przejść do meritum, czyli analizy faktycznej opłacalności zaciągania kredytu na zakup wyprawki dla noworodka. Warto uzmysłowić sobie, że jest to decyzja z kategorii tych „ostatecznych”. Zawsze znacznie rozsądniej będzie zaoszczędzić na wyprawce i kupić przedmioty, na które stać rodzinę, niż posiłkować się bankowymi pieniędzmi.

Dziecko szybko wyrośnie z wyprawki, a raty i tak trzeba będzie spłacać. Dla rodziny, która ma problem ze sfinansowaniem zakupu wózka i innych przedmiotów, rozliczenie się z bankiem także może być bardzo trudne.

Co zamiast kredytu?

Oszczędności! Nikt nie powiedział, że dziecko musi mieć „wypasioną” wyprawkę, złożoną z najnowszych i najmodniejszych przedmiotów. Czy cena wózka rzeczywiście ma jakikolwiek wpływ na rozwój malucha? Oczywiście, że nie.

Mniej zamożnym rodzicom z pomocą przychodzą portale ogłoszeń lokalnych. Można na nich znaleźć naprawdę ciekawe oferty używanych wózków, łóżeczek czy mebelków w bardzo dobrym stanie. W ten sposób da się zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy i uniknąć brania sobie na plecy długu, którego obsługa może zrujnować domowy budżet.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.