Kredyt przez Internet? Bank poprosi o przelew weryfikacyjny

Marek Szydełko
08.02.2018

W XXI wieku banki udostępniły nowoczesne formy zaciągania kredytów. Ich śladem poszły także prywatne firmy pożyczkowe. Obecnie nie ma większego problemu z uzyskaniem nawet sporej kwoty bez wychodzenia z domu. Zaciągnięcie kredytu przez Internet jest łatwe, szybkie i bezpieczne. Jednak dla banku najważniejsza jest ta ostatnia kwestia. Dlatego zawsze warunkiem otrzymania pieniędzy jest wykonanie tzw. przelewu weryfikacyjnego. Na czym to polega i dlaczego bank tego żąda?

Czym jest przelew weryfikacyjny?

Jest to przelew realizowany z konta należącego do wnioskodawcy, w tym przypadku kredytobiorcy, który ma potwierdzić jego tożsamość. Żyjemy w czasach, gdy konto w banku mówi więcej o człowieku niż dowód osobisty. Ten drugi można ukraść, podrobić i posłużyć się nim w dowolnej sytuacji. Dlatego bankom weryfikacja w postaci skanu dowodu nie wystarcza.

Jednocześnie przelew weryfikacyjny nie stanowi dla klienta żadnego obciążenia. Można go zlecić w ciągu kilkudziesięciu sekund, korzystając z systemu bankowości elektronicznej. To gwarantuje kredytobiorcy, że otrzyma przyznane środki na swój rachunek, bez fatygowania się do placówki bankowej.

Dane właściciela konta muszą być identyczne, jak te we wniosku

Warto o tym pamiętać, ponieważ jakiekolwiek różnice spowodują, że proces weryfikacji nie zostanie zakończony i klient nie otrzyma środków z kredytu. Dlatego upewnij się, że wszystkie dane się zgadzają. Chodzi o najdrobniejsze szczegóły, nie pomyl się więc wypełniając wniosek, aby niepotrzebnie nie wydłużyć procedury.

Przelew weryfikacyjny, jak sama nazwa wskazuje, ma zweryfikować tożsamość klienta. Bank nie może sobie więc pozwolić na jakiekolwiek domysły. Jest to szczególnie ważne w dobie tak rozwiniętej cyberprzestępczości.

Jaką kwotę trzeba przelać?

Zawsze jest to kwota symboliczna: złotówka lub jeden grosz. Bank oczywiście zwróci całą tę sumę po jej zaksięgowaniu. Tutaj ważna rada. Jeśli bank lub ktoś podający się za niego poprosi Cię o przelanie większej kwoty, np. 100 złotych, możesz mieć pewność, że to próba oszustwa. Złodzieje wykorzystują ten fortel i niestety z łatwością znajdują ofiary. Dlatego zachowaj ostrożność.

Jak wykonać przelew weryfikacyjny?

Dokładnie tak samo, jak każdy inny. Bank lub firma pożyczkowa udostępni Ci numer konta, na który należy przelać symboliczną kwotę. Po zaksięgowaniu środków otrzymasz informację o pozytywnym zakończeniu procesu weryfikacji tożsamości. Przyznana kwota kredytu trafi na to samo konto, z którego został wysłany przelew weryfikacyjny.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.