Leasing ze stałą ratą – dlaczego warto się na to zdecydować?

Antoni Kwapisz
24.11.2022

Stałe raty leasingowe to wciąż rzadkość. Przez lata przedsiębiorcy chętniej wybierali raty zmienne, których wysokość jest uzależniona od stóp procentowych. Zachętą do tego były oczywiście rekordowo niskie stopy. Dziś sytuacja diametralnie się zmieniła, a na popularności zyskują oferty leasingu ze stałą ratą. Dlaczego może to być korzystniejsze rozwiązanie?

Poczucie bezpieczeństwa

Stała rata to dziś błogosławieństwo, o który marzy niejeden posiadacz długoletniego zobowiązania finansowego. Dotyczy to również przedsiębiorców spłacających leasing samochodowy. Dzięki stałym ratom nie musisz nerwowo przeglądać portali informacyjnych w dniu ogłoszenia decyzji RPP o wysokości stóp procentowych. To gwarantuje olbrzymi, bezcenny komfort psychiczny.

Przewidywalny koszt leasingu

Dla każdego przedsiębiorcy ważna jest przewidywalność kosztów prowadzenia biznesu. Zaliczamy do nich również raty leasingowe oraz całkowity koszt użytkowania samochodu. Decydując się na stałe raty już w dniu zawarcia umowy leasingowej możesz dokładnie określić, ile sumarycznie zapłacisz za ten samochód i ile będzie Cię on kosztować po odliczeniu kosztów uzyskania przychodu.

Nie dojdzie do sytuacji, w której początkowa symulacja „bierze w łeb” z powodu podniesienia stóp procentowych i tym samym znacząco wzrostu rat leasingowych.

Nic nie wskazuje na to, aby stopy procentowe miały zostać obniżone w przewidywalnej przyszłości

Gdyby jeszcze były jakieś sensowne argumenty przemawiające za rychłym rozpoczęciem cyklu obniżek stóp procentowych, to można byłoby zaryzykować z leasingiem o zmiennym oprocentowaniu. Jednak w obecnych warunkach, gdy komunikacja ze strony NBP i RPP jest – delikatnie pisząc – trochę chaotyczna, dużo sensowniejszym rozwiązaniem dla przedsiębiorców jest leasing ze stałą ratą. Oczywiście pod warunkiem, że taki leasing rzeczywiście jest Ci potrzebny.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.