Lodówka na raty – jak wybrać dobrą ofertę?

Krzysztof Jagielski
13.02.2023

Zakup lodówki to dziś spory wydatek. Sensowne, energooszczędne modele, które pomieszczą zakupy dla czteroosobowej rodziny, kosztują od około 2000 zł. Nie każdy może sobie pozwolić na to, aby ot tak wyjąć z portfela taką kwotę. Dlatego bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się opcja zakupu lodówki na raty. Całą procedurę można załatwić w sklepie, również przez Internet, natomiast nie należy się z tym spieszyć. Zawsze dokładnie przeanalizuj ofertę, zwracając uwagę na kilka istotnych szczegółów.

RRSO

To podstawowe kryterium wyboru kredytu ratalnego. RRSO, czyli roczna rzeczywista stopa oprocentowania, informuje nas o tym, jaki jest faktyczny koszt kredytu. Obecnie wiele sklepów oferuje raty RRSO 0% i na takich propozycjach warto się skupić.

Okres kredytowania

Na pewno dobrze będzie wziąć lodówkę na jak najmniejszą liczbę rat. Dlaczego? Ponieważ warto szybko pozbywać się wszelkich zobowiązań finansowych. Takim optymalnym okresem jest 10 miesięcy, co w przypadku lodówki ze średniej półki cenowej i przy RRSO 0% będzie oznaczać ratę w wysokości około 200 złotych.

Rada

Oczywiście wysokość raty zawsze należy dopasować do swoich możliwości finansowych.

Raty gratis? To może być ciekawa propozycja

Na takie oferty można się natknąć szczególnie w okresie przedświątecznym. Sklepy z RTV i AGD proponują, że przy zakupie ratalnym spłacą za klienta np. dwie czy trzy raty. Gdzie jest haczyk? Właściwie nie ma, to po prostu forma promocji i zachęta dla klientów, aby ci być może zdecydowali się na wzięcie większej liczby sprzętów właśnie na raty. Na takie oferty warto polować.

Koszty dodatkowe

Bardzo uważnie sprawdź, czy przypadkiem sklep nie próbuje Ci „wcisnąć” jakiegoś dodatkowo płatnego produktu – na przykład ubezpieczenia od utraty pracy, przedłużonej gwarancji czy transportu z wniesieniem, czego nie potrzebujesz. Takie niespodzianki można łatwo przegapić, a później trzeba za nie słono zapłacić.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie