Najgorsze powody, dla których ludzie decydują się zaciągnąć kredyt

Krzysztof Jagielski
07.12.2018

Życie lubi zaskakiwać i rzeczywiście wielokrotnie spotykamy się z sytuacjami, które wymuszają na nas szybkie znalezienie gotówki. Dlatego dobrze jest mieć oszczędności. Jeśli ich jednak brakuje, pojawia się poważny problem. Wówczas z pomocą chętnie przychodzą banki, a tym bardziej prywatne firmy pożyczkowe. Nie zawsze jednak warto korzystać z takiego wsparcia. W naszym artykule wymieniamy najgorsze powody, dla których ludzie decydują się zaciągnąć kredyt i dobrze radzimy – nie argumentuj w ten sposób sięgania po czyjeś pieniądze.

Zwykła potrzeba konsumpcyjna

Tutaj moglibyśmy wymienić dziesiątki takich potrzeb, ale wszystkie je łączy jedno: nie da się ich w żaden sposób zaliczyć do grona rzeczy niezbędnych do życia. Telewizor, samochód, nowa pralka, remont mieszkania – wszystko to jest oczywiście ważne, zapewnia nam komfort i rozrywkę, ale są to również przedmioty, bez których można się obejść. Będzie trudno, ale się da.

Jeśli więc zamierzasz zaciągnąć kredyt, by np. kupić sobie nowy, jeszcze większy telewizor, to oznacza, że po prostu Cię na niego nie stać i lepiej zrezygnuj z tego pomysłu. Niewinne raty niejednego człowieka wpędziły już w poważne problemy finansowe.

Spłacenie innych długów

Fatalny pomysł, którego konsekwencją zawsze jest wpadnięcie w spiralę zadłużenia. Jeśli musisz wziąć pożyczkę, bo inaczej nie będziesz w stanie uregulować raty innego zobowiązania, to trudno o bardziej czytelny sygnał, że z Twoimi finansami jest bardzo źle. W takiej sytuacji postaraj się raczej dogadać z wierzycielem i ustalić dogodniejszy dla Ciebie model spłaty długu. Poszukaj też innych źródeł dochodów.

Spełnienie zachcianki dziecka

Pociecha marudzi Ci, że chce dostać nowy rower, a Twoje konto oszczędnościowe świeci pustkami? Zamiast biec do banku po kredyt wykorzystaj tę sytuację do tego, by nauczyć dziecko rozsądnego podejścia do pieniędzy. Zaproponuj mu np., że wspólnie będziecie odkładać po 20 złotych miesięcznie – Ty z pensji, dziecko z kieszonkowego.

Jasne, że w ten sposób uzbieracie na rower za 2-3 lata, ale pomyśl, o ile bardziej pociecha się z niego ucieszy! Ty natomiast unikniesz spłacania wysokich odsetek, na co najwyraźniej i tak Cię nie stać.

Organizacja dużej imprezy rodzinnej

Tutaj napiszemy dosadnie: jest to wyjątkowo bzdurny powód, by się zapożyczyć. Nastała dziwna moda na organizację wystawnych wesel, przyjęć komunijnych czy rocznic. Chyba działa tutaj typowo polskie podejście, czyli zastaw się, a postaw się.

Jeśli stoisz przed takim dylematem i chodzi Ci po głowie pomysł zorganizowania np. wesela na kredyt, to weź głęboki oddech, idź na spacer i jeszcze raz się nad tym zastanów. Być może unikniesz ogromnego błędu.

Zakup zbyt drogiej nieruchomości

To jasne, że każdy chce mieć własne mieszkanie czy dom i gros Polaków realizuje to marzenie przy pomocy banku. Czym innym jest jednak zaciągnięcie kredytu hipotecznego na zakup skromnej nieruchomości (dzięki czemu dług nie jest aż takim balastem), a czym innym pożyczenie kwoty z górnego zakresu zdolności kredytowej, byle tylko zamieszkać w modnej dzielnicy czy w luksusowym apartamencie. Dziś może będzie Cię stać na spłacanie rat, ale co czeka Cię jutro?

Każdy z wymienionych powodów jest ZŁY i absolutnie nie uzasadniają one zaciągania kredytu. Po pieniądze banku sięgnij dopiero, gdy nie będziesz mieć innego wyjścia, a i wcześniej dobrze przekalkulujesz, czy aby na pewno poradzisz sobie z regulowaniem comiesięcznych rat.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.