Niska rata kredytu – czy warto go spłacić przed czasem? Argumenty na TAK

Maciej Piwowski
19.05.2021

Studium przypadku: załóżmy, że masz kredyt hipoteczny w złotówkach, a Twoja miesięczna rata wynosi 500 złotych. To stosunkowo niewiele. Mogłoby się zatem wydawać, że spłacenie tak taniego kredytu przed czasem mija się z celem, bo lepiej nadal korzystać z dostępnego kapitału i np. pomnażać go w ramach różnych inwestycji. Brzmi dobrze, ale to nie do końca prawda. W naszym poradniku znajdziesz argumenty przemawiające za tym, aby spłacić wcześniej nawet kredyt hipoteczny z bardzo niską ratą miesięczną.

Rata może wzrosnąć

Mamy nadzieję, że zdajesz sobie z tego sprawę. Twój kredyt jest oprocentowany w oparciu o stawkę WIBOR, która może się kiedyś zmienić – wystarczy jedna decyzja Rady Polityki Pieniężnej o podwyższeniu stóp procentowych, co prędzej czy później na pewno nastąpi. Wówczas będziesz co miesiąc przelewać bankowi więcej pieniędzy.

Ciesząc się z niskiej raty powinieneś zawsze mieć z tyłu głowy wyżej opisany scenariusz i robić wszystko, aby się przed nim zabezpieczyć, najlepiej właśnie poprzez wcześniejszą spłatę kredytu hipotecznego lub przynajmniej jego nadpłacenie.

Lepiej odkładać te pieniądze dla siebie

Skoro dziś miesiąc po miesiącu przelewasz 500 złotych na konto banku, to czy nie lepiej byłoby móc zachować te pieniądze dla siebie? W skali roku jest to 6000 złotych, w skali dwóch lat 12 000, a to już spora kwota, którą na przykład można przeznaczyć na świetne wakacje, remont, zakup lepszego samochodu czy zbudowanie zabezpieczenia finansowego.

Gdy pomyślisz o tym z tego punktu widzenia, to nagle okaże się, że nawet bardzo niska rata nie jest rozwiązaniem komfortowym.

Zaoszczędzisz sporo pieniędzy

Zachęcamy Cię, abyś poświęcił trochę czasu na wyliczenie faktycznych kosztów swojego kredytu hipotecznego w całym okresie trwania umowy. To może spowodować, że sam poczujesz ogromną potrzebę pozbycia się zobowiązania przed czasem.

500 złotych miesięcznie nie brzmi źle, ale co powiesz na np. 100 000 złotych? To może być realny koszt Twojego kredytu, ponieważ zwykle jest tak, że w całym okresie kredytowania oddaje się bankowi mniej więcej drugie tyle, ile wynosiła kwota kapitału. Czy zatem nie lepiej jest spłacić kredyt przed czasem i zaoszczędzić na tym dziesiątki tysięcy złotych?

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie