Pożyczka odnawialna: co to jest i czy warto z niej skorzystać?

Jerzy Biernacki
28.02.2018

Pożyczka odnawialna to specyficzny produkt bankowy, który jest oferowany posiadaczom rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych (tzw. ROR-ów). W ostatnich latach, dzięki większej dostępności kart kredytowych i kredytów gotówkowych, pożyczki odnawialne cieszyły się mniejszym zainteresowaniem. Nadal jednak może to być ciekawe rozwiązanie dla osób, które regularnie potrzebują większej kwoty na koncie. Z tego poradnika dowiesz się, czym właściwie jest pożyczka odnawialna i czy to dobry produkt dla Ciebie.

Tylko dla posiadaczy konta

Pożyczkę odnawialną często nazywa się kredytem w koncie. To zdradza, dla kogo jest przeznaczony ten produkt. Z pożyczki mogą skorzystać wyłącznie osoby mające ROR i aktywnie z niego korzystający, czyli otrzymujący na niego regularne wpływy. Wówczas bank może sam zaoferować uruchomienie kredytu.

Na ile można liczyć? To już zależy od konkretnego przypadku. Bank oblicza zdolność kredytową klienta na podstawie analizy jego wpływów. Jeśli są one regularne i dość wysokie, to spokojnie można tutaj uzyskać nawet 3-5 tysięcy złotych limitu. Procedura przyznania kredytu jest uproszczona – wystarczy wypełnić wniosek (często można to zrobić telefonicznie), a po chwili dodatkowe środki pojawiają się na koncie.

Ile to kosztuje?

Niektóre banki stosują zasadę naliczania swoim klientom prowizji za utrzymanie limitu kredytowego w koncie. Podstawowym kosztem są jednak odsetki. Te mogą wynieść nawet kilkanaście procent, jednak ważne jest to, iż odsetki nalicza się wyłącznie od wykorzystanej kwoty limitu. Jeśli więc np. masz kredyt odnawialny w wysokości 5000 złotych, ale w danym miesiącu wykorzystasz tylko 2000 złotych, to odsetki zapłacisz właśnie od tej niższej kwoty.

Spłata kredytu odbywa się automatycznie. Bank pobiera środki z konta klienta, aby w pierwszej kolejności zaspokoić swoje roszczenie. Jest to zatem dość wygodne, ale niesie ze sobą ryzyko, że podczas gorszego miesiąca klientowi zabraknie pieniędzy na spłatę lub też będzie zmuszony wykorzystać większą kwotę przyznanego limitu.

Czy warto?

Pożyczka odnawialna, kredyt odnawialny, kredyt w koncie – mówimy o tym samym produkcie. Jest to całkiem ciekawe rozwiązanie dla osób, które przez dłuższy czas będą potrzebować dodatkowych pieniędzy, a nie chcą się zapożyczać w innych bankach czy tym bardziej firmach pożyczkowych.

Trzeba jednak pamiętać, że taki kredyt jest dość drogi. Można się również bardzo łatwo przyzwyczaić do korzystania z dodatkowej, ale nieswojej gotówki, co zwiększa ryzyko wpadnięcia w spiralę zadłużenia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie