Spłaciłeś kredyt hipoteczny przed czasem? Pamiętaj o wygaśnięciu ubezpieczenia!

Piotr Kowalczyk
28.04.2022

Przedwczesna spłata kredytu hipotecznego to marzenie niejednego kredytobiorcy. Ci, którym udało się je zrealizować, powinni pamiętać o kilku dodatkowych formalnościach. Po pierwsze: o złożeniu wniosku o wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej. Po drugie: o wykupieniu ubezpieczenia domu, które do tej pory było opłacane w ramach comiesięcznej raty kredytu. O szczegółach przeczytasz w naszym poradniku.

W większości przypadków ubezpieczenie organizuje bank

Wynika to z faktu, że banki rzeczywiście mogą przedstawić klientom bardzo korzystną ofertę ubezpieczenia kredytowanej nieruchomości, biorąc przy tym na siebie wszystkie formalności i rozbijając cenę polisy na raty doliczane do comiesięcznej opłaty z tytułu kredytu. Jest to bardzo wygodne i z reguły opłacalne.

Koniec kredytu = koniec ubezpieczenia

Po spłaceniu kredytu hipotecznego, na co obecnie decyduje się coraz więcej kredytobiorców, umowa ubezpieczenia nieruchomości przestaje obowiązywać, podobnie jak cesja praw z polisy na bank. W takiej sytuacji należy się skontaktować z dotychczasowym ubezpieczycielem i zapytać o przedstawienie oferty kontynuacji lub poszukać innej oferty na rynku.

Radzimy przy tym pamiętać, że polisa wymagana przez bank do umowy kredytu obejmowała ubezpieczenie jedynie tzw. murów, ale już nie wyposażenia domu czy mieszkania (tzw. ruchomości). Dlatego teraz potrzebna będzie kompleksowa polisa, która w całości chroni majątek właścicieli spłaconej już nieruchomości.

Gdzie wykupić ubezpieczenie domu/mieszkania?

Nie wskażemy konkretnego ubezpieczyciela, ponieważ oferty poszczególnych firm zmieniają się dość często i nie ma możliwości określenia, która z nich jest w danej chwili najkorzystniejsza. Dlatego zachęcamy do skorzystania z jednej z popularnych internetowych porównywarek ubezpieczeń, przy pomocy których szybko uzyskasz konkretne oferty i wybierzesz tę, która najlepiej wpisuje się w Twoje potrzeby i oczekiwania.

Pamiętaj tylko, aby z tym nie zwlekać i wykupić nową polisę od razu po wygaśnięciu tej zawartej za pośrednictwem banku.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.