Spłacony kredyt i co dalej? Sprawdź, jak mądrze wykorzystać pozbycie się kredytu

Jerzy Biernacki
11.04.2023

Całkowita spłata kredytu, zwłaszcza hipotecznego, to wielkie święto i powód do dumy. Jeśli masz to już za sobą i cieszysz się brakiem jakichkolwiek zobowiązań finansowych, to teraz skorzystaj z naszej wskazówki, dzięki której zaczniesz szybciej gromadzić oszczędności. Zapraszamy po szczegóły.

Dalej „spłacaj” kredyt

Metoda, którą chcemy Ci polecić, nie jest szczególnie skomplikowana. Polega ona na udawaniu, że dalej mamy kredyt i musimy co miesiąc przelewać ratę na konto banku. Różnica polega na tym, że rata trafia na własne konto oszczędnościowe.

Jeśli np. do tej pory spłacałeś 1000 zł miesięcznie z tytułu kredytu hipotecznego, to po zakończeniu umowy z bankiem wciąż przelewaj taką kwotę na swoje konto.

Uzbieraj środki na tzw. poduszkę finansową

Ten prosty sposób wykorzystuje fakt, że przez lata i tak przyzwyczailiśmy się do przelewania raty kredytu i z góry zakładaliśmy brak tych pieniędzy w domowym budżecie. Dobrze byłoby to kontynuować, ale tym razem z korzyścią dla własnego portfela.

Kontynuuj odkładanie równowartości raty kredytu tak długo, aż uzbierasz minimum sześciokrotność miesięcznych dochodów gospodarstwa domowego – jest to tak zwana poduszka finansowa, która pozwoli spokojnie przeczekać trudniejszy czas np. po utracie pracy.

Zabezpieczenie gotowe? Odkładaj pieniądze na przyjemności

Gdy już uda Ci się zgromadzić poduszkę finansową, a odkładanie „raty” weszło Ci w krew, to nie warto z tego rezygnować. Tym razem zacznij odkładać pieniądze na zachcianki, przyjemności (np. wymarzone wakacje), a docelowo także na inwestycje.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.