Szybka pożyczka: wady i zalety

Remigisz Szulc
18.10.2018

Większość Polaków ma na karku jakieś zobowiązanie finansowe. Zwykle jest to kredyt bankowy, ale nie brakuje też osób, które zapożyczyły się w prywatnej firmie pożyczkowej. Oferta tego typu produktów jest bardzo szeroka, reklamy kuszą możliwością błyskawicznego otrzymania pieniędzy, a to działa na wyobraźnię ludzi będących w palącej potrzebie. W tym artykule wymieniamy najważniejsze wady i zalety szybkich pożyczek. Przeczytaj, zanim skorzystasz!

Zalety szybkich pożyczek

Szybka pożyczka, jak sama nazwa wskazuje, jest udzielana bardzo szybko, praktycznie od ręki. Obecnie normą jest, że firmy pożyczkowe wypłacają pieniądze w ciągu kilkunastu minut, nawet w weekendy (jeśli bank księguje transakcje w dni wolne od pracy). Czas przyznania takiej pożyczki jest bezapelacyjnie dużym atutem z punktu widzenia osoby, która pilnie potrzebuje gotówki.

Kolejną zaletą jest brak formalności. Firmy pożyczkowe odróżniają się od banków tym, że nie interesuje ich sytuacja finansowa klienta. Pożyczkę może więc dostać osoba bardzo zadłużona, która nie ma zdolności kredytowej. Wystarczy dowód osobisty, a wszystkie formalności można załatwić przez Internet.

Po stronie zalet wymieńmy również elastyczną ofertę. Firmy pożyczkowe ostro rywalizują o klientów, dlatego regularnie spotykamy się z tzw. darmowymi pożyczkami (oddaje się tyle, ile się pożyczyło, oczywiście w ściśle wskazanym terminie).

Wady szybkich pożyczek

Bezwzględnie największą wadą szybkich pożyczek jest ich koszt. RRSO na poziomie blisko 100 i więcej procent to norma. Pod tym względem pożyczka prywatna jest zdecydowanie mniej atrakcyjna niż kredyt bankowy. Co prawda firmy pożyczkowe muszą się stosować do zapisów ustawy antylichwiarskiej, ale bez problemu je obchodzą. Oferują oprocentowanie w granicach ustawy, dodając jednak mnóstwo różnych kosztów manipulacyjnych.

Wadą szybkich pożyczek jest również ich dostępność. To bardzo ryzykowny produkt finansowy, zwłaszcza dla osób, które źle zarządzają swoimi finansami. Brak zdolności kredytowej jest wyraźnym sygnałem, że należy zacisnąć pasa i więcej się nie zadłużać. Nie wszyscy to rozumieją. Sięganie po szybkie pożyczki stanowi więc jeden z głównych powodów wpadnięcia w spiralę zadłużenia, z której bardzo trudno jest później wyjść.

Podsumowując: szybkie pożyczki to produkt obarczony bardzo wysokim ryzykiem. Są drogie, ale jednocześnie kuszące, co może spowodować drastyczne pogorszenie sytuacji finansowej pożyczkobiorcy. Taką ofertę zawsze należy więc traktować jak ostateczność.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie