W czym kredyt samochodowy jest lepszy od wynajmu długoterminowego?

Mariusz Siwko
25.10.2023

Zakup fabrycznie nowego samochodu za gotówkę to duży wysiłek finansowy, zwłaszcza w dobie tak wysokich cen. Większość Polaków nie może sobie na to pozwolić, stąd rośnie zainteresowanie różnymi formami finansowania. Wśród osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej szczególnie dużą popularnością cieszą się kredyt samochodowy i wynajem długoterminowy. W naszym poradniku omawiamy najważniejsze przewagi tego pierwszego.

Korzystne warunki

Dobrze dopasowany kredyt samochodowy może być znacznie tańszy niż wynajem, a miesięczna rata nie będzie stanowić istotnego obciążenia dla domowego budżetu. Tutaj jednak trzeba bardzo wnikliwie przeanalizować konkretną ofertę pod kątem m.in. okresu finansowania, wpłaty początkowej etc.

Jesteś właścicielem samochodu

Kupując auto na kredyt od początku jesteśmy jego właścicielami – to nasze dane widnieją w dowodzie rejestracyjnym. Daje to nie tylko przyjemne poczucie własności, ale też pozwala swobodnie dysponować samochodem. Nie trzeba uzyskiwać zgody banku na wyjazd zagraniczny, można wybrać dowolnego ubezpieczyciela, przeprowadzić modyfikacje wedle własnego uznania itd.

Nie ponosisz wysokiego kosztu wykupu

Największą wadą wynajmu długoterminowego, ale tylko z punktu widzenia osób chcących użytkować dany samochód przez dłuższy czas, jest kosztowny wykup, który odpowiada aktualnej cenie rynkowej pojazdu. Z tego powodu wynajmu nie poleca się nikomu, kto nie planuje regularnie przesiadać się do nowych aut w ramach kolejnych umów finansowania.

Jeśli chcesz mieć samochód na lata, ponieważ nie lubisz często zmieniać pojazdów lub nie masz takiej potrzeby, to znacznie lepszym wyborem dla Ciebie będzie kredyt, gdzie sukcesywnie spłacasz całą wartość samochodu. Dzięki temu ostatnia rata może być bardzo niska czy wręcz symboliczna, inaczej niż ma to miejsce w przypadku wynajmu długoterminowego.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie