Wady i zalety pożyczek krótkoterminowych

Marek Szydełko
02.10.2018

Pożyczki mogą stanowić bardzo użyteczne narzędzie, które posłuży do zaciągnięcia niewielkiej kwoty pieniędzy na krótki okres czasu. Przy dobrym, a do tego prawidłowym wykorzystaniu pożyczki krótkoterminowej możesz zapewnić sobie wyłącznie pozytywne doświadczenia, które związane będą właśnie z zaciągnięciem pożyczki. Jeżeli pożyczki krótkoterminowe pomogą ci w osiągnięciu wyników, twoja przyszłość finansowa z pewnością będzie znacznie lepsza.

Chociaż pożyczki gotówkowe mogą wydawać się bardzo atrakcyjne, prawdą jest, że od wielu lat ( szczególnie pożyczki krótkoterminowe ) są przedmiotem wielu kontrowersji. Pożyczki tego właśnie rodzaju faktycznie zyskały niezbyt dobrą sławę - gdy mówiono o tym, jak przerażające ilości długów potrafią wygenerować. 

Biorąc pod uwagę fakt, że wielu z kredytobiorców w zły sposób wykorzystuje i przy tym źle interpretuje kredyty gotówkowe, istotne jest, aby potencjalny klient znał nie tylko zalety pożyczek krótkoterminowych, ale też i ich wady.

Zalety pożyczek krótkoterminowych

Pożyczki krótkoterminowe to idealna opcja, gdy nie mamy możliwości skorzystania z innych. Jeżeli napotkamy na problemy finansowe i nie znajdujemy jakiekolwiek innego rozwiązania niż pożyczka, która pomoże Nam dożyć do następnej wypłaty, taki rodzaj pożyczki może stanowić dobre rozwiązanie, które z pewnością warto jest wziąć pod uwagę. 

Ponadto pożyczki krótkoterminowe, w tym tak zwane chwilówki bez baz, są stosunkowo łatwe do otrzymania. Przy podpisywaniu umowy nie jest wymagana kontrola kredytowa, ani tym bardziej dostęp do jakiejkolwiek karty kredytowej. Pożyczkę krótkoterminową może otrzymać osoba, która spełnia poniżej wymienione kryteria : 

  • jest obywatelem Polski,
  • ma skończone osiemnaście lat,
  • osiąga stały, comiesięczny dochód,
  • ma dostęp do konta osobistego, albo też do konta oszczędnościowego, 
  • jest uprawniona do zaciągania tego rodzaju pożyczki. 

Wady kredytów pożyczek krótkoterminowych

Pierwszą wadą pożyczek krótkoterminowych jest z pewnością to, że są po prostu droższe, aniżeli inne rodzaje kredytów. Oprocentowanie do wypłaty w przypadku pożyczek krótkoterminowych może wynieść nawet od 300 do 900 procent. Jeżeli okaże się po pewnym czasie, że nie jesteśmy w stanie spłacić wziętej wcześniej pożyczki krótkoterminowej w wyznaczonym przez pożyczkodawcę terminie, możemy mieć do czynienia z dużym oprocentowaniem, które będzie ciągle rosło. I w ten łatwy sposób możemy popaść w tak zwane błędne koło.

Duża część zysków wypracowywanych przez firmy, które oferują pożyczki krótkoterminowe pochodzi właśnie od konsumentów  nie spłacających zaciągniętych pożyczek w wyznaczonym terminie, a tym samym kończy się to na uzyskaniu przez pożyczkodawcę odsetek. Skutkuje to znacznie wyższymi opłatami dla klienta, które są dodawane na poczet pożyczonej pierwotnie kwoty, co może doprowadzić w przyszłości do skrajnego zadłużenia, z którego ciężko będzie wyjść. Tym bardziej, jeżeli dług będzie w przyszłości egzekwowany przez komornika. Wtedy należy liczyć się nie tylko z odsetkami, ale też i z kosztami sądowymi. 

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie