Wniosek o wykreślenie hipoteki po spłacie kredytu mieszkaniowego – co musisz o tym wiedzieć?

Mariusz Siwko
25.02.2022

Udało Ci się zebrać pieniądze na wcześniejszą spłatę kredytu hipotecznego? Gratulacje! Dzięki temu uwolnisz się od zadłużenia i będziesz mógł dowolnie zarządzać swoją nieruchomością. Wcześniej jednak pamiętaj o złożeniu wniosku o wykreślenie hipoteki. Co prawda zgodnie z prawem hipoteka wygasa automatycznie po spłacie zadłużenia, ale i tak należy dopełnić formalności i „wyczyścić” księgę wieczystą nieruchomości. Jak to zrobić? Sprawdź w naszym poradniku.

Najpierw rozlicz się z bankiem

Wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu zgody wierzyciela, w tym przypadku banku. Dlatego pierwszym krokiem, jaki musisz wykonać, jest pełne rozliczenie się z bankiem – czy to poprzez wcześniejszą spłatę pozostałej kwoty kapitału, czy po prostu spłacenie ostatniej raty wynikającej z umowy.

List mazalny

Po spłaceniu kredytu hipotecznego bank wystawi Ci tzw. list mazalny, czyli po prostu potwierdzenie rozliczenia całej wierzytelności. Taki list powinieneś otrzymać w ciągu maksymalnie 2 tygodni – przyjdzie pocztą lub odbierzesz go w placówce banku. List mazalny jest niezbędny do złożenia wniosku o wykreślenie hipoteki.

Wypełnij wniosek

Wniosek o wykreślenie hipoteki możesz pobrać ze strony sądu, ministerstwa sprawiedliwości lub odebrać w formie papierowej w wydziale ksiąg wieczystych sądu rejonowego. Wypełnij go i złóż wraz z załącznikami we właściwym sądzie w dwóch egzemplarzach (jeden wróci do Ciebie z potwierdzeniem przyjęcia wniosku).

Wnieś opłatę

Niestety, za wykreślenie hipoteki trzeba dodatkowo zapłacić i koszt ten ponosi kredytobiorca (czyli wnioskodawca). Opłata administracyjna jest stała i wynosi dokładnie 100 złotych. Możesz ją wnieść w kasie sądu lub uiścić przelewem na wskazany rachunek wydziału ksiąg wieczystych.

Ile trwa wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej?

Nie ma tutaj żadnej reguły. Procedura wykreślenia hipoteki może równie dobrze zająć kilka dni, jak i kilka miesięcy. Niestety, wydziały ksiąg wieczystych są dziś dosłownie zawalone pracą, co wynika z ogromnego popytu na kredyty hipoteczne. Dlatego radzimy uzbroić się w cierpliwość. Dobra informacja jest taka, że w przypadku spłacenia kredytu wykreślenie hipoteki jest tylko formalnością i w świetle prawa nieruchomość nie jest już obciążona żadnym zobowiązaniem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie