Zakup na raty z odroczoną płatnością: zalety i wady

Remigisz Szulc
13.08.2019

Zakupy ratalne cieszą się w Polsce bardzo dużą popularnością i wcale nie korzystają z nich tylko osoby słabo zarabiające. Na taki krok decydują się również ludzie, których byłoby stać na zapłacenie za produkt gotówką, ale z różnych przyczyn wolą tego nie robić. Sklepy chętnie oferują zakupy na raty, ponieważ jest to prosty sposób na mocniejsze związanie klienta z daną marką oraz zachęcenie go do większego wydatku. Jednym z popularnych „wabików” są raty z odroczoną płatnością. Na czym to polega? Jakie są zalety i wady tego rozwiązania?

Raty z odroczoną płatnością, czyli?

Mówimy tutaj o ratach, które zaczynamy spłacać dopiero za jakiś czas. Zwykle karencja wynosi 3-4 miesiące. Przykładowo: Jan Kowalski kupił na raty telewizor. W normalnym trybie musiałby uiścić pierwszą ratę już w następnym miesiącu, jednak dzięki promocji z odroczeniem zacznie spłacać sprzęt dopiero za 3 miesiące.

Po co sklepy oferują raty z odroczoną płatnością? To bardzo proste: wizja tego, że możemy mieć nowiutki sprzęt, który trzeba będzie zacząć spłacać dopiero za jakiś czas, jest bardzo kusząca, co może mieć decydujący wpływ na dokonanie zakupu. Nieprzypadkowo sklepy ogłaszają tego typu promocje najczęściej tuż przed wakacjami oraz przed świętami, kiedy i tak mamy na głowie sporo wydatków.

Zalety rat z odroczoną płatnością

Oczywistą zaletą tego rozwiązania jest fakt, iż możemy uniknąć natychmiastowego wydatku zaraz po zakupie sprzętu czy np. mebli. To dobra opcja dla osób, które w jednym czasie mają dużo innych wydatków, bo chociażby robią remont czy urządzają nowe mieszkanie.

Raty z odroczoną płatnością pozwalają również zachować względne bezpieczeństwo finansowe. Rozsądne osoby korzystające z tego rozwiązania i tak od razu zaczną gromadzić wolne środki z myślą o ich przeznaczeniu na raty za dokonany zakup.

Wady rat z odroczoną płatnością

Ewidentną wadą jest to, że można bardzo łatwo wpaść w pułapkę nadmiernego zadłużenia. Wyobraźmy sobie sytuację, w której wspomniany Jan Kowalski w tym samym czasie kupił kilka rzeczy na raty z odroczoną płatnością. Za kilka miesięcy okaże się, że jednocześnie musi przelać bankom sporą sumę, na co nie zdążył się przygotować. W ten sposób można narazić się na poważne kłopoty finansowe.

Inną wadą tego rozwiązania jest fakt, iż przez odroczenie płatności sam proces spłaty zakupionego sprzętu się wydłuży. W pesymistycznym scenariuszu może więc dojść do sytuacji, w której dane urządzenie zepsuje się tuż po gwarancji, a nadal trzeba będzie je spłacać.

Właśnie dlatego decyzję o zakupie czegokolwiek na raty z odroczoną płatnością trzeba bardzo dokładnie przemyśleć – to wcale nie jest takie idealne rozwiązanie, jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.