Zanim weźmiesz kredyt gotówkowy

Maciej Piwowski
22.11.2021

Kredyt gotówkowy jest bardzo popularną formą finansowania zewnętrznego. Na jego zaciągnięcie decydują się przede wszystkim te osoby, które potrzebują szybkiego zastrzyku gotówki na dowolny cel. Specyfiką kredytu gotówkowego jest to, że bank nie kontroluje, na co klient przeznacza pieniądze. Zanim jednak weźmiesz taki kredyt musisz dokładnie się nad tym zastanowić i sprawdzić kilka rzeczy, które omawiamy w naszym poradniku.

Sprawdź, czy nie dasz rady zgromadzić pieniędzy w inny sposób

Wiemy, że łatwo się pisze, ale naprawdę warto zacząć od upewnienia się, czy aby na pewno kredyt gotówkowy jest Ci niezbędny. Wiele osób finansuje w ten sposób swoje zachcianki, na które mogłyby zarobić pieniądze, tylko w nieco dłuższym terminie. Jeśli planujesz zaciągnąć kredyt gotówkowy na coś, co nie jest wcale pierwszą potrzebą, na przykład wakacje czy sprzęt RTV, to taka decyzja będzie obarczona sporym finansowym ryzykiem.

Złóż zapytanie w kilku bankach

Częstym błędem popełnianym przez osoby zaciągające kredyt gotówkowy jest decydowanie się na pierwszą-lepszą ofertę, uleganie reklamom oraz lenistwo – bo tak trzeba nazwać wzięcie kredytu w „swoim” banku bez zapoznania się z warunkami proponowanymi przez konkurencję. Skoro już zdecydowałeś się zapożyczyć, to przynajmniej zadbaj o to, aby nie przepłacić. Nic nie stoi na przeszkodzie w złożeniu wniosków kredytowych w wielu bankach i porównaniu ofert, a następnie wybraniu tej najkorzystniejszej.

Rzetelnie oceń, czy stać Cię na ratę

Gdy masz już konkretne oferty, to możesz na spokojnie sprawdzić wysokość miesięcznej raty. Uczciwie oceń, czy na pewno jesteś w stanie regularnie spłacać swoje zobowiązanie bez konieczności mocnego zaciskania pasa. Jeśli po wzięciu kredytu miałoby się okazać, że rata i inne opłaty konsumują wszystkie Twoje dochody, to taka sytuacja jest bardzo ryzykowna. W pierwszej kolejności trzeba gromadzić oszczędności i budować tzw. poduszkę finansową. Jeśli jej nie masz, to odpuść sobie kredyt gotówkowy i zacznij od naprawienia domowego budżetu.

Zapożycz się na możliwie jak najkrótszy czas

Im krócej będziesz spłacać kredyt gotówkowy, tym sumarycznie będzie on tańszy. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest zaciągnięcie kredytu gotówkowego np. na rok – owszem, rata będzie dość wysoka, natomiast sama obsługa kredytu nie wydrenuje Twojego budżetu. Lepiej więc jest wziąć mniejszy kredyt i spłacić go szybciej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.