Życiowe sytuacje, w których warto nadpłacić kredyt hipoteczny

Marek Szydełko
30.09.2019

Nadpłata kredytu hipotecznego polega na tym, że w jednym momencie przelewamy na konto banku większą sumę pieniędzy, co automatycznie obniża poziom zadłużenia kredytobiorców. Wówczas bank musi dokonać przeliczenia kredytu – klient zwykle może wybrać, czy woli płacić niższe raty, czy skrócić okres obowiązywania umowy. Oczywiście nadpłacenie kredytu jest sporym wysiłkiem finansowym, dlatego na taki krok decyduje się stosunkowo niewiele osób. Bywają jednak w życiu takie sytuacje, w których zdecydowanie warto wziąć to rozwiązanie pod uwagę. Wymieniamy je w naszym poradniku.

Premia w pracy

Niespodziewany (a może spodziewany?) zastrzyk sporej gotówki zawsze powinien Cię skłonić do tego, aby przynajmniej część tych pieniędzy przeznaczyć na nadpłatę kredytu hipotecznego. Premia szybko się rozejdzie i nie zostanie po niej nawet ślad, dlatego rozsądniej jest spożytkować ją na coś, co realnie poprawi Twoją sytuację finansową. Zastanów się, czy wolisz mieć np. nowy telewizor, czy może płacić znacznie mniejsze raty kredytu przez kolejne lata? Odpowiedź wydaje się być oczywista.

Ciąża

Spodziewacie się dziecka? To świetna wiadomość. Pamiętajcie jednak, że po narodzinach pociechy przybędzie Wam bardzo dużo nowych i – co najgorsze – stałych wydatków. Jest to więc dobry bodziec do tego, aby wreszcie choć trochę nadpłacić kredyt hipoteczny i dzięki temu obniżyć swoje comiesięczne zobowiązanie względem banku. Pomyślcie, na czym możecie teraz zaoszczędzić, aby zgromadzić kwotę pozwalającą zauważalnie nadpłacić kredyt hipoteczny.

Planowana zmiana miejsca zatrudnienia

Jeśli wiesz, że wkrótce zmienisz miejsce pracy, to z pewnością zdajesz też sobie sprawę, że wiąże się z tym ryzyko. Nie możesz mieć 100% pewności, że nowy pracodawca zagwarantuje Ci stałość zatrudnienia. W takiej sytuacji rozsądnie będzie zminimalizować ryzyko, że po utracie pracy zostaniesz z dużym obciążeniem w postaci comiesięcznych rat kredytu hipotecznego. Możesz to zrobić poprzez nadpłacenie zobowiązania.

Planowane założenie działalności gospodarczej

Tutaj mamy do czynienia z dość podobną sytuacją, jak przy okazji zmiany miejsca zatrudnienia. Przejście na własną działalność również wiąże się z ryzykiem. Jest ono tym większe, że prowadząc swój biznes będziesz mieć na głowie multum różnych wydatków i inwestycji, co oczywiście znacząco obciąży również Twój budżet domowy. Warto więc wcześniej choć trochę nadpłacić kredyt hipoteczny.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.