Argumenty przemawiające za tym, że kryptowaluty mogą stać się globalnymi instrumentami płatniczymi

Antoni Kwapisz
04.12.2020

Kryptowaluty początkowo budziły ciekawość i były traktowane przez media, jako szaloną próbę rzucenia wyzwania tradycyjnym walutom państwowym, przede wszystkim dolarowi. Od momentu debiutu Bitcoina (w 2008 roku) wiele się jednak zmieniło. Dziś kryptowaluty są raczej aktywami inwestycyjnymi, co wcale nie oznacza, że w niedalekiej przyszłości nie zastąpią nam pieniędzy. Jakie argumenty mogą wskazywać na to, że kryptowaluty mają potencjał, aby stać się globalnymi instrumentami płatniczymi?

Błyskawiczne transakcje

Transakcje w kryptowalutach są realizowane w czasie rzeczywistym, także w dni wolne, święta, w środku nocy etc. Co prawda sieć takiego Bitcoina jest coraz mocniej zapchana, ale wraz z dalszą popularyzacją walut cyfrowych można się spodziewać jej rozwoju i tym samym udrożnienia. W porównaniu z transferami pieniężnymi za pośrednictwem banku te realizowane w kryptowalutach są o wiele szybsze.

Wysoki poziom bezpieczeństwa transakcji

Transakcja realizowana w kryptowalucie jest bardzo trudna, wręcz niemożliwa do przechwycenia. Większość przypadków kradzieży walut cyfrowych ma wspólny mianownik: błędy popełnione przez użytkowników. Jeśli sam posiadacz kryptowalut nie dba o ich bezpieczeństwo, np. przechowywanie na portfelu sprzętowym oraz stosowanie dobrego oprogramowania antywiuroswego na komputerze, to zawsze będzie narażony na utratę aktywów.

Prywatność

Dla wielu osób jest to największa zaleta kryptowalut i to na niej wyrosła ogromna popularność np. Bitcoina. Prywatność ma w dzisiejszych czasach wielką cenę. Wszyscy przecież czujemy, że jesteśmy non-stop kontrolowani, a nasze ruchy w Internecie są śledzone przez BIG DATA. Kryptowaluty stanowią taką namiastkę wolności, ponieważ realizowanych z ich użyciem transakcji praktycznie nie da się wyśledzić – a przynajmniej jest to bardzo trudne.

Wygoda, brak ograniczeń

Kryptowalutami można płacić przez całą dobę, 365 dni w roku, niezależnie od tego, gdzie aktualnie się znajdujemy. Wystarczy dostęp do Internetu i portfela walut cyfrowych. W zglobalizowanym świecie to powinien być już standard, a jednak banki nadal nie dojrzały do wprowadzenia takich rozwiązań. Nie dziwi, że coraz więcej instytucji finansowych zaczyna się poważnie interesować ideą blockchain.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie