Co to są stablecoiny?

Mariusz Siwko
21.03.2022

Jeśli właśnie zaczynasz swoją przygodę z inwestowaniem w kryptowaluty, to na pewno zetknąłeś się już z pojęciem „stablecoin”. Póki co jest ono dla Ciebie enigmatyczne, jednak docelowo musisz rozumieć, co to są stablecoiny, aby móc z nich efektywnie korzystać. Wszystko wyjaśniamy w naszym poradniku.

Czym jest stablecoin?

Stablecoin to nic innego, jak cyfrowa waluta mająca oparcie w jakimś twardym aktywie – najczęściej w dolarze amerykańskim, ale też w fizycznym złocie czy zapleczu finansowym i technicznym giełdy kryptowalut. Większość stablecoinów kwotuje się do dolara amerykańskiego – dla takiej pary stosunek wynosi niemal idealnie 1:1 (z okresowymi, symbolicznymi wahaniami), stąd też wzięła się nazwa tych walut, odnosząca się do ich stabilności.

Przykłady popularnych stablecoinów

Do tych najpopularniejszych stablecoinów zaliczymy przede wszystkim:

  • Tether (USDT),
  • USD Coin (USDC),
  • Binance USD (BUSD),
  • Dai (DAI).

Są to stablecoiny, z którymi najczęściej zetkniesz się na giełdach kryptowalut, a więc też najłatwiej dostępne.

Do czego służą stablecoiny?

Stablecoiny przede wszystkim pełnią funkcję środka płatniczego w świecie kryptowalut. Umożliwiają dokonanie błyskawicznego zakupu krypto na dowolnej giełdzie czy w kantorze. Oczywiście możliwa jest również transakcja w drugą stronę, czyli sprzedaż np. Bitcoina za Tethera – wówczas liczba przyznanych stablecoinów będzie równa aktualnemu kursowi BTC w parze do dolara amerykańskiego.

Dlaczego zawsze warto mieć pod ręką trochę stablecoinów?

Przede wszystkim dlatego, że zgodnie z polskimi przepisami sprzedaż krypto za stablecoiny nie powoduje powstania obowiązku podatkowego. Stablecoiny są w Polsce uznawane za kryptowaluty, dlatego handlując w parze np. BTC/USDT nie musimy się martwić podatkiem od zysków kapitałowych.

Poza tym kupując stablecoiny i trzymając je na portfelu sprzętowym mamy do nich stały dostęp i możemy je wykorzystać do szybkiego zrobienia zakupów w czasie, gdy na rynku pojawia się jakaś duża okazja inwestycyjna. Nie musimy czekać na zaksięgowanie wpłaty przez giełdę, nie ponosimy również ryzyka kursowego związanego z wahaniami kursu złotówki w parze do dolara.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie