Czy Bitcoin rzeczywiście jest store of value?

Remigisz Szulc
17.02.2021

Pojęcie store of value, czyli magazyn wartości, do tej pory było przypisywane głównie fizycznemu złotu, ewentualnie srebru. Mówimy tutaj o aktywach, które w długim okresie zachowują się przewidywalnie i pozwalają utrzymać wartość zainwestowanych w nie pieniędzy w czasie, czyli chronić kapitał przed inflacją. Coraz częściej mianem store of value określa się także Bitcoina. Jakie argumenty za tym przemawiają?

Na Bitcoinie trudno jest stracić

Zaskakujące? A jednak. Dane statystyczne jednoznacznie pokazują, że każdy, kto kiedykolwiek kupił Bitcoina i trzymał go odpowiednio długo, na pewno na nim nie stracić, a wręcz sporo zyskał. Średni interwał czasowy wynosi tutaj 3 lata, czyli po 3 latach od zakupu zawsze będziesz na plusie. To atrakcyjna perspektywa w porównaniu z nawet fizycznym złotem, które na przestrzeni ostatniej dekady zachowywało się… różnie.

Jeśli więc traktujemy Bitcoina, jako magazyn wartości i inwestycję bardzo długoterminową, to wcale nie jest ona obarczona wysokim ryzykiem. Warto się wówczas nad nią pochylić, choć oczywiście decyzja powinna zostać dogłębnie przemyślana.

Bitcoin jest aktywem cyklicznym

Oznacza to, że cena tego aktywa jest ściśle uzależniona od tego, na jakim etapie cyklu się znajdujemy. Okresy hossy na Bitcoinie są bardzo gwałtowne i wówczas wartość czołowej kryptowaluty szybko rośnie. Tak samo działa to, gdy zaczyna się bessa – wtedy cena Bitcoina dosłownie spada w przepaść, ale w końcu się stabilizuje w oczekiwaniu na rozpoczęcie się kolejnego cyklu.

Innymi słowy: wiedząc o tym, że Bitcoin jest aktywem cyklicznym możesz z dużo większym spokojem zainwestować w niego część swoich oszczędności i nie zwracać uwagi na chwilowe wahania cen.

Bitcoin nadal ma przyszłość

W momencie pisania tego poradnika Bitcoin umierał już blisko 400 razy – tak często uśmiercały go media, tradycyjne fundusze inwestycyjne etc. Z perspektywy czasu można więc śmiało uznać, że ryzyko upadku Bitcoina jest dużo mniejsze niż np. funduszu inwestycyjnego, rządu czy nawet banku.

Bitcoin wciąż jest dość młodym aktywem i można się spodziewać, że jego popularność będzie rosnąć. To spowoduje, że coraz więcej funduszy zainwestuje w Bitcoina, jak ma to miejsce chociażby w przypadku złota. Wpłynie to na ustabilizowanie się notowań aktywa, a tym samym na wzrost bezpieczeństwa oszczędności prywatnych inwestorów.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie