Czym się kierować przy wyborze kryptowalut do swojego portfela?

Antoni Kwapisz
28.09.2020

Każdy początkujący inwestor na rynku kryptowalut musi zacząć od dokładnego przeanalizowania dostępnych aktywów i wyselekcjonowania z nich tych, które powinny się znaleźć w jego portfelu. Oczywiście zwykle pierwszym wyborem jest król rynku, czyli Bitcoin, ale z uwagi na bardzo wysoką cenę nie wszyscy mogą sobie pozwolić na jego posiadanie – przynajmniej w całości. Czym zatem należy się kierować przy wyborze kryptowalut do swojego portfela? Kilka wskazówek znajdziesz w naszym poradniku.

Kapitalizacja rynkowa

To ważny parametr techniczny, który powie Ci bardzo dużo o popularności danej waluty cyfrowej. Dlaczego warto inwestować w te o sporej kapitalizacji rynkowej? Z jednego powodu: są bardzo płynnymi aktywami. Oznacza to, że nie będziesz mieć problemu z ich sprzedażą, gdy przyjdzie na to czas. Oczywiście na tym rynku może się zdarzyć, że walor, który dziś mało kogo interesuje, za kilka miesięcy będzie gwiazdą giełd, ale to już jest ryzyko. Na początek inwestuj więc w wysoko kapitalizowane waluty cyfrowe.

ATH

Czyli All-time-high. Jest to parametr, który określa dotychczas najwyższą wycenę danej waluty cyfrowej, działający na wyobraźnię i będący swoistą motywacją dla całego rynku. Wszyscy przecież chcą, aby kryptowaluty, w które zainwestowali, co najmniej powtórzyły ATH. Poszukaj więc informacji na temat ostatniej najwyższej wyceny danej waluty i oceń, czy taka kwota będzie Cię satysfakcjonować – oczywiście w relacji do obecnej wartości aktywa.

Fundamenty

Nie wszyscy zwracają na nie uwagę, sugerując się tym, że rynek walut cyfrowych ma charakter ściśle spekulacyjny. Okazuje się jednak, że fundamenty zaczynają mieć tutaj coraz większe znaczenie. Inwestując w waluty cyfrowe, które niosą ze sobą jakieś istotne rozwiązania dla świata, ponosisz mniejsze ryzyko, ponieważ są one mniej zagrożone na przykład nagłym zniknięciem z rynku czy gwałtownym spadkiem wartości.

Dostępność na różnych giełdach

Gdy już masz upatrzonych kilka czy kilkanaście kryptowalut, to sprawdź jeszcze, na których giełdach możne je kupować i sprzedawać. Najlepiej, aby były dostępne na największych giełdach o międzynarodowym zasięgu, bo to znacznie ułatwi obrót walutami, gdy postanowisz je wreszcie sprzedać.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.