Dlaczego nie powinieneś trzymać swoich kryptowalut na giełdzie?

Mateusz Nowak
08.10.2020

Kryptowaluty są coraz popularniejszym aktywem finansowym, które mnóstwo osób traktuje w kategorii świetnego sposobu na pomnożenie swoich oszczędności oraz zabezpieczenie ich przed wpływem inflacji. Na rynku co i rusz pojawiają się nowi inwestorzy, którzy niekoniecznie zdają sobie sprawę z tego, czym są kryptowaluty i jak je bezpiecznie przechowywać. Pamiętajmy, że mówimy tutaj o aktywach cyfrowych, niemających fizycznej postaci. Jedną z metod gromadzenia kryptowalut jest trzymanie ich po prostu na giełdzie, na której się je kupiło. Jest to nienajlepszym pomysł, o czym przekonujemy w naszym poradniku.

Giełdy są regularnym celem ataków hakerskich

Właściwie nie ma dnia, aby jakaś licząca się giełda kryptowalut nie odnotowała próby złamania jej zabezpieczeń. Hakerzy doskonale wiedzą, że aktywa gromadzone na rachunkach inwestorów są żyłą złota, dlatego bez przerwy próbują się do nich dobrać. Tymczasem giełda nie daje gwarancji bezpieczeństwa aktywów. Trzymając swoje waluty wirtualne na rachunku giełdowym musisz się po prostu liczyć z ryzykiem, że pewnego dnia one znikną – zostaną skradzione.

Każda giełda może upaść

Rynek kryptowalut, choć już dość dojrzały i traktowany w kategorii pełnoprawnego biznesu, nie jest w żaden sposób kontrolowany. Giełdy oferujące handel wirtualnymi walutami nie podlegają pod nadzór na przykład Komisji Nadzoru Finansowego. Oznacza to, że inwestując na nich ponosisz spore ryzyko, a w razie upadku giełdy nie licz na żadną konkretną pomoc.

Takie przypadki niestety już się zdarzały i są przestrogą dla tych, którzy z lenistwa czy z niewiedzy trzymają swoje cyfrowe aktywa na giełdzie. Flagowym, choć niesławnym przykładem jest tutaj giełda Mt.Gox, która zawinęła się z dnia na dzień wraz z kryptowalutami swoich klientów wartymi dziesiątki milionów dolarów. Sprawa do dziś się toczy, nikt nie odzyskał swoich pieniędzy, a wśród poszkodowanych było też sporo inwestorów z Polski.

Są lepsze alternatywy

Można byłoby zrozumieć osoby trzymające swoje kryptowaluty na giełdach, gdyby rzeczywiście nie było dla nich sensownej alternatywy. Tymczasem ona jest – a właściwie jest ich co najmniej kilka. Zdecydowanie najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest przechowywanie walut cyfrowych na portfelu sprzętowym. Można też zdecydować się na portfel elektroniczny czy nawet na tworzenie kodu danej waluty w formie papierowej i przechowywanie jej np. w sejfie. Każdy sposób jest lepszy, niż trzymanie kryptowalut na giełdzie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.