Dlaczego tak wiele osób inwestuje w kryptowaluty? Główne motywacje

Antoni Kwapisz
20.04.2020

Kryptowaluty są bardzo kontrowersyjnym instrumentem inwestycyjnym, który błyskawicznie przeszedł drogę od lekceważonej „zabawki” do poważnego narzędzia do pomnażania kapitału. Rynek walut cyfrowych przyciąga coraz więcej inwestorów prywatnych, ale też instytucjonalnych. Co właściwie motywuje do lokowania swoich pieniędzy w kryptowalutach? Dlaczego tak wiele osób to robi? Sprawdź najważniejsze powody.

Hype na Bitcoina

To najważniejsza przyczyna lawinowego wzrostu zainteresowania kryptowalutami. Gigantyczny sukces Bitcoina nakręcił cały rynek walut cyfrowych i przyciągnął do tego świata miliony inwestorów. Wyobraź sobie, że na samym początku Bitcoin kosztował tylko część dolara, a w szczytowym momencie ostatniej bańki spekulacyjnej – blisko 20 tysięcy dolarów. Takie liczby przemawiają do wyobraźni, o Bitcoinie zrobiło się bardzo głośno w mediach, a to w naturalny sposób zwiększa podaż inwestorów.

Marzenie o kolejnej bańce spekulacyjnej

Tym, co w największym stopniu motywuje osoby dziś wchodzące na rynek kryptowalut, jest właśnie sen o znacznym pomnożeniu swojego kapitału. Choć w świecie walut cyfrowych nie brakuje też osób rzeczywiście zafascynowanych ideą blockchaina, to jednak zdecydowana większość inwestorów robi to w celach czysto spekulacyjnych. Kolejna bańka nadejdzie, ale nie wiadomo kiedy. Może to być kwestia miesięcy, lat, a nawet dekad.

Stale spadająca wartość pieniądza fiducjarnego

Część inwestorów właśnie tym motywuje swoje wejście na rynek walut cyfrowych. Wartość tradycyjnych pieniędzy spada od dziesięcioleci. Siła nabywcza dolara od czasów Wielkiego Kryzysu jest dziś o ponad 90% mniejsza. Nie ma wątpliwości, że pieniądz fiducjarny nie ma przed sobą wielkiej przyszłości, bo nie znajduje już pokrycia w rezerwach złota, a jego wartość określa wyłącznie umowa społeczna. To zbyt wątły fundament. Tymczasem waluty cyfrowe są zupełnie niezależne od banków centralnych, wolne od nacisków politycznych czy złych decyzji rządowych.

Obawy przed wysoką inflacją

Sporo osób zaczyna inwestować w kryptowaluty z myślą o ochronie kapitału. Choć może to brzmieć dziwnie, gdy weźmiemy pod uwagę fakt, iż kurs walut cyfrowych jest szalenie niestabilny. Z drugiej jednak strony Bitcoin i inne kryptowaluty są całkowicie niewrażliwe na inflację, która jest efektem ciągłego dodruku pieniędzy przez banki centralne  - z amerykańskim FED na czele. Szybki wzrost inflacji uderza w oszczędności gotówkowe, stąd kapitał ucieka w inne aktywa – złoto, obligacje indeksowane inflacją oraz właśnie kryptowaluty.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.